Sağlık

KONJONKTİVİT KALICI GÖZ HASARI OLUŞTURABİLİYOR

Özel Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Korhan KANBER,tedavi edilmeyen “Konjonktivit” hastalığının kalıcı görme bozukluğuna yol açabileceğine dikkat çekerek hastalık ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

“ Konjonktivit, göz kapaklarının iç kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan ince ve şeffaf bir zar olan Konjonktiva’ nın iltihabi rahatsızlığıdır. Göz sulanmasında artış, gözde ağrı,kızarıklık, batma hissi ve kaşıntı, aşırı çapaklanma, kirpiklerde sabahları oluşan kabuklanma ile karakterizedir. Konjonktivit hastalığına viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, allerjiler ve çevresel faktörler neden olabilir.

Konjonktivit 10 ile 20 gün arasında sürebilir. Çeşitli yollarla başkalarına da bulaşabilen hastalıkta ilk on gün çok önemlidir. Çünkü hastalıkta bulaşıcılık ilk on gün en üst düzeydedir.Bu nedenle özellikle aile bireylerinin ortak kullandığı eşyalara dikkat etmek gerekir. Konjonktivit önce tek gözde başlar, zamanla diğer göze de geçebilir. Tedavisinde geç kalınırsa ilerleyerek gözde membran oluşumuna ve sonrasında kornea tabakasının bulanıklaşmasına neden olabilir. Bu da hastanın görme kabiliyetini olumsuz etkiler. Hastalık zamanında kontrol altına alınamazsa kalıcı görme azalmalarına dahi sebep olabilir.

Hastalığın tedavisinde rahatlatıcı ilaçlar kullanılması esastır. Antibiyotikli damlalar ile ikincil bir bakteriyel enfeksiyon oluşması engellenir. Tedavinin etkinliği için doktora zamanında başvurulması ve doğru antibiyotiğin seçilmesi çok önemlidir.Alınacak önlemlerle konjonktivitten korunmak da mümkündür. Bunun için ellerinizi sık sık su ve sabun ile yıkayın. Gözünüzü ovalamaktan ve kaşımaktan kaçının.Gözünüze dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Doktorunuzun konjonktivit tedavisi için önerdiği ilaçları önerilen dozda ve sıklıkta, düzenli olarak kullanın.”

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: