Bilim - Teknoloji Köşe Yazıları

Komplolarınızı Kenara Bırakın …

Uzun zamandır teknolojinin gelişimi ile ilgili bazı endişeler gün yüzüne çıksa da gelişmeler daima daha iyi yönde olmakta. Son zamanda kodlama dünyasında yapay zekanın ve robotların insan üzerine etkileri tartışılıyor ki bu yeni başlamış bir şey olmamakla birlikte uzun bir dönem daha da devam edecek gibi. Edebiyat ve bilim kurgu yazarları ele alındığında , adı açık ara önde geçen Isaac Asimov zamanın ehlinde 3 robot yasası hazırlamıştır. Günümüze uyarlandığında sayılar biraz daha artabilir ancak ele alınan temel kural bu 3 yasada birleştirilebilir.Bu yasalara göre;

  • Birinci Yasa: Bir robot, bir insana zarar veremez ya da zarar görmesine seyirci kalamaz.
  • İkinci Yasa: Bir robot, birinci kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.
  • Üçüncü Yasa: Bir robot, birinci ve ikinci kuralla çelişmediği sürece kendi varlığını korumakla mükelleftir.

Dolayısı ile kodlaması bizim elimizde olan robotlar ve/veya yapay zeka uygulamaları her ne kadar kendi bilinçlerine (!) erişeceği ele alınarak korku ile bakılsa da aslında o kadar da abartılı bir durum olmasa gerek. İşte bu düşünce ele alınırken Cem Yılmaz’ın esprisi aklıma geliyor “Fişini prize benim taktığım robot nasıl dünyayı ele geçirecek”.

Bu komplolar sadece yapay zeka veya robotlarla ilgili olmadığında dolayı asıl mesele insanın insancıl duygulara hakim olup olmadığı ile ilgilidir. Atom bombasının yapımında kullanılan maddeler aynı şekilde insanlık için yararlı bir çok yerde de kullanılır yani maddenin yıkım kapasitesi insanın elinde çok değişkenlik gösterebiliyor. Yapay zeka ile geliştirilen araçlarda kaza sonucu oluşan ölümleri ele aldığımızda bir çok devletin bir günde öldürdüğü insandan daha az olduğunu görebiliriz ki işte asıl endişe ve korku bu olmalıdır. Dini inanışı topraklarında bulunan madenler ve çeşitli sebeplerle işgal edilen veya savaşa zorlanan ülkelerdeki insanları öldüren yapay zeka algoritmaları veya robotlar değil insanın bizzat kendisidir.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: