Güncel Sağlık

KİLO VERMEDE AMELİYATSIZ YÖNTEM :MİDE BOTOKSU

Özel Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sadık ERYILMAZ, obeziteyle mücadelede ve kilo vermede ameliyatsız yöntem olarak son dönemlerde öne çıkan mide botoksu hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadık ERYILMAZ ,mide botoksu uygulamasının endoskopi işlemiyle birlikte ameliyatsız olarak uygulanmasının daha kolay ve risksiz sayılabilecek bir uygulama olduğunu belirterek uygulamayla ilgili bilgiler verdi . “Botoks, uygulama alanı olarak mide kaslarına enjekte ediliyor. Kaslarda felç meydana gelmesiyle birlikte mide çıkışında, özellikle asit salgılayan hücrelerde asit salgılanması azalıyor ve hastaların açlık hisleri büyük oranda azalıyor. Mide boşalma hızı azaldığı için tokluk hissi de uzuyor” dedi. Op. Dr. ERYILMAZ , endoskopi odasında gerçekleştirilen mide botoksu işleminin normal endoskopik işlemin biraz daha uzamış hali olduğunu ifade ederek, “İşlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürerken, ağrısız ve acısız gerçekleşiyor. Mide botoksu, midenin tüm duvarlarında 30 noktaya uygulanıyor ve özellikle ghrelin hormonunun salınımının yapıldığı mide fundus bölgesine de yapılarak iştah seviyesinin düşmesi sağlanıyor. “Mide botoksu, iş ve güçten uzak kalınmadan, uygulamadan 2 saat sonra normal yaşama devam edilebilen bir kilo verme yöntemidir. Etkisi 6 ay devam eden Botoks uygulaması, 4 ile 6 ay arayla istenirse tekrarlanabilir. Herhangi bir iz bırakmaz. Kalıcı bir etki yapmaz.” dedi

KİMLERE UYGULANABİLİYOR?

Mide botoks uygulamasının vücut kitle endeksi 25-35 olan hastalar için uygun olduğunun altını çizen Op. Dr. ERYILMAZ, “Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan uygun hastalar için obezite cerrahisi ön plana çıkarken, vücut kitle endeksi 40’ın altında olan ve diyet yapmasına rağmen kilo veremeyen hastalar için mide botoksu uygulaması bir seçenek. Kilo kaybı ile birlikte hastaların kendilerine özgüveni geliyor, özellikle yeme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte kalıcı kilo kayıplarına ulaşılabiliyor” şeklinde konuştu.

DİYET VE SPOR ŞART

Mide botoksu ile hedeflenen kilo kaybının 15-20 kg olduğunu vurgulayan Özel Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadık ERYILMAZ, “Asıl amaç, hastalara yeme alışkanlığı kazandırmak ve mevcut kilo alımlarını durdurmaktır. İşlem sonrası diyetisyen desteği mutlaka alınması gerekiyor. Botoksun etki süresi 6 aydır. Kalıcı kilo vermek için hastaların mutlak suretle diyet ve spor ile yeme alışkanlığında belirgin bir değişim sağlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: