Güncel

Kıbrıs Barış Harekatı Gazilerine “Milli Mücadele Madalya ve Beratı” Tevcih Töreni Yapıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü koordinasyonu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlanan Milli Mücadele Madalyaları, Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gazilerimize takdim edilmek üzere “ Milli Mücadele Madalyası ve Beratı ” tevcih töreni ilimizde Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İl Müdürü Faruk UYSAL’ın açılış konuşmasında; “Bugün burada 20 Temmuz 1974’te başlayıp18 Ağustos 1974 te tamamlanan Kıbrıs Barış Harekatı Gazileri Milli Mücadele Tevcih töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. İlimizde ikamet etmekte olan 85 gazimize ait madalya ve beratları bakanlığımızdan teslim alınmış, burada kendilerine, vefat eden gazilerimizin ise tüzük gereği eşlerine tevcih edilecektir. Törene katılamayan gazilerimizin madalya ve beratları adreslerinde tarafımızca takdim edilecektir. Bakanlığımız Merkez teşkilatında Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen hizmetler her geçen gün çeşitlenerek artmaktadır. İlimizde de tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla koordineli bir şekilde şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin yanlarında olmaya devam ediyoruz. Elbette şehit yakını ve gazilerimizin göstermiş olduğu sabır cesaret ve üstün fedakarlık karşısında ne yapsak azdır. Aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, Bugün madalyalarını teslim alacak olan tüm Gazilerimize de hayırlı ve uzun ömürler diliyorum.” dedi.

Akabinde Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şube Başkanı Şakir GÜNER yapmış olduğu konuşmasında; ”Milli Mücadele Madalyası” alacağımız bu özel günde, mutluluğumuzu paylaşmak üzere geldiğinizden dolayı, gazilerimiz adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çoğumuz 20’li yaşlardaydık1974 ‘de. Bugün en küçüğümüz 65 yaşında .45 yıldır beklediğimiz “Milli Mücadele Madalyalarımıza”. Bugün kavuşacak olmanın sevincini yaşıyoruz. Zira derneğimizin kurulduğu 2007 yılından beri son 12 senede derneğimiz üyesi 12 arkadaşımız, madalyalarını alamadan aramızdan ayrılmıştır. Ama her şeye rağmen bu madalyaların dağıtımı Milli Mücadelemizin 100.yılına denk gelmesi bizler için ayrı bir anlam taşımaktadır. Bunun içinde ayrı bir mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Tevcih töreni açılış konuşmalarının ardından tören başlamış olup, Kıbrıs Barış Harekatına katılan kahraman gazilerimize madalyaları; Valimiz Sayın Muammer EROL, Garnizon Komutanı Tuğamiral Ayhan GEDİK, Belediye Başkan Yrd. Cevdet BEKLER, Vali Yardımcısı Yıldırım UÇAR, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet ÖZYİĞİT, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan FINDIK ,İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ali GEMALMAZ, Kore Gazisi Behçet AKBİN tarafından 72 Gazimize takdim edildi. Akabinde İl Müftüsü Cevdet Cemal ÇIKRIK tarafından dua yapıldı.

Milli Mücadele Madalyası ve Beratı tevcih törenine; Valimiz Sayın Muammer EROL, Garnizon Komutanı Tuğamiral Ayhan GEDİK, Belediye Başkan Yrd. Cevdet BEKLER, Vali Yardımcısı Yıldırım UÇAR, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet ÖZYİĞİT, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan FINDIK , İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ali GEMALMAZ, İl Protokolü, Siyasi Parti Temsilcileri, Askeri Erkan, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mustafa ÜRKMEZ, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şakir GÜNER, Sivil Toplum Kuruluşları, Kıymetli Şehit Yakınlarımız ile Kıbrıs Barış Harekâtına katılan kahraman gazilerimiz ve aileleri katıldı.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: