Güncel Yalova

KENTSEL DÖNÜŞÜM BİLMECESİ

Yalova Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Tutuk bir derneğin kahvaltı etkinliğinde 6 maddelik yaptıklarımız yapacaklarımız şeklindeki konuşmasında “Yalova’da 21 yıldır kentsel dönüşüm adına bir girişimde bulunulmadı. Biz bu girişimi başlattık.” dedi.

Bu konuşmasının ardından sosyal medyada gündem olan asıl konu 21 yıldır kentsel dönüşüm adına bir girişimde bunulmadı. Biz bu girişimi başlattık demesi üzerine akıllarda durum gerçekten böyle mi? Bu doğru bir ifade mi, yoksa söylemde haksızlık mı var? Düşüncesi yer alıyor denildi.

Yalova Forum imtiyaz sahibi Umut Küçükbayraktar’ın sosyal medya paylaşımındaki verdiği bilgilere göre;

‘’2012 yılında çıkan yasanın ardından hemen çalışmalara başlayan o dönemin Belediyesi Başkanı Yakup Bilgin Koçal, projeleri 2013 yılı sonunda tamamladı. 2014’te yapılan yerel seçimlerin ardından değişen yönetim ve Belediye Başkanı Vefa Salman dönemin Milletvekili Fikri Demirel ile TOKİ’ye gidip, kentsel dönüşüme başlamak için çalışma başlatıyor. İlerleyen dönemlerde TOKİ projeden; uygulaması zor, kar sağlamıyor verimli değil gibi sebeplerle vazgeçip Yalova Belediyesine kentsel dönüşüm çalışması yaptırmıyor.

Bugün vekâleten değişen yönetime yapılan bakanlık ziyareti ile kentsel dönüşümün TOKİ tarafından uygulanacağı söylendiğinde, daha önce rafa kaldırılmış olan projeler yeniden gündeme gelerek uygulamaya koyulmuştur.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk bu ifadesini değiştirecek mi?

Yalova Belediyesi Başkan Vekili Sayın Mustafa Tutuk’un bu ifadesi hem kanunun senesi bakımından, hem de projeleri başlatan başkan ve yönetim bakımından hatalı bir söylem ve haksız bir ifadedir.  Söylem yanlış yazıldı ise ya da Başkan Vekili Sayın Mustafa Tutuk yanlış ifade etti ise bence düzeltme yapılmalı. O dönem Yalova için çalışan onlarca belki yüzlerce insana karşı bu tutum doğru değil.”

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: