Sağlık

KADINLARIN KORKULU RÜYASI ; İDRAR KAÇIRMA

İdrar kaçırma, birçok kadının çözüm aradığı bir konu olmaya devam ediyor. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Necmettin PENBEGÜL , yaygın görülen hastalık hakkında bilgi verdi.

Üriner inkontinans yani idrar kaçırma her yaşta kadını etkileyen yaygın bir durumdur. 20 yaş üzerindeki kadınların % 40-50 ‘sinde idrar kaçırma sorunu olabilmektedir. idrar kaçırma fiziksel ruhsal sosyal yönden hastaları son derece olumsuz etkilemekte ve hayat kalitesini bozmaktadır. İidrar kaçırma sorunu alta yatan hastalığın bir belirtisi olabilmektedir.

İdrar kaçırma, sık doğum yapan kadınlarda, rahim ve idrar kesesinin sarkmasını önleyen kasların zayıflaması sonucu artabilmektedir. Ayrıca çalışmalar; normal doğum ve sezaryenle yapılan doğum arasında idrar kaçırma sorunu oluşması açısından önemli bir fark olmadığını göstermiştir. Kadınlarda idrar kaçırma sorununa neden olan diğer bir etmen ise sistit, yani idrar torbası enfeksiyonudur.Bununla birlikte zor doğum, yaşlılık, idrar yolu taşları, sinir sistemi hastalıkları, alzheimer, parkinson hastalığı, omurilik rahatsızlıkları, fazla kilo, alkolizm, kalıtımsal sebepler ve şeker hastalığı gibi sistematik hastalıklarda idrar kaçırma sorununa sebebiyet verebilirler.

Kadınlarda idrar kaçırmanın en çok karşılaşmadığımız 3 tipi mevcuttur. İdrar kaçırmanın bu tiplerini doğu belirleyerek doğru tedavi yapıldığı zaman hastalar fayda görmektedir.

1 Stres inkontinansı (öksürme, kınma, askırma, ağır bir eşya kaldırıldığı zaman hatta bazı durumlardahasta yataktan ayağa kalktığında idrar kaçırma olmaktadır),

2 Sıkışma idrar kaçırması (ani idrar yapma isteği, lavaboya yetişemeden idrar kaçırma,.sık sık idraragitme),

3 Karışık tip(stres ve sıkışma inkontiansının beraber görülmektedir).

idrar kaçırmaya neden olan ek hastalıklar ekarte edildikten sonra idrar kaçırmanın tipine göre hastaya yaşam tarzı değişikleri,davranış tedavileri önerilerek uyğun hastalara ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi önerilmektedir

İdrar kaçırma sorununa tanı konması kolaydır ve nedene bağlı olarak çoğunlukla tedavi edilebilir.Muayenede öncelikle hastanın idrar kaçırma şekli öğrenilir daha sonra ise şikayeti olan hastanın fiziksel muayenesi ve idrar yollarını etkileyebilecek genel tıbbi sorunlarının olup olmadığı araştırılır.Bu işlemlerden sonra ise hastanın idrar tahlili yapılır. İdrar kaçırma sorununun cerrahi tedavi ve ilaç tedavisi olmak üzere iki tip tedavi şekli vardır. Hastaya ve nedene bağlı olarak uygun tedavi seçilir ve uygulanır.

Yapılan bir araştırmaya göre idrar kaçırması olan kadınların %70’i doktora başka nedenlerle başvurmakta, yapılan muayene ve öykü alma sonucu ile idrar kaçırmanın varlığı tespit edilmektedir.Hastalar doktora gitmeye çekinmekte ancak mecbur oldukları durumlarda gitmektedir. Bunun sebebi de utanma, çekingenlik ve geçici petler kullanılarak bu durumun geçiştirilmesidir. Fakat bilinmelidir ki kaliteli bir hayat yaşamak için doktora başvurmalı ve sorunumuzun çözümünü öğrenmeliyiz.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: