Güncel

İzmit Sanatfest’de Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Yaptığı Söyleşi de ”Kadın Hayatın Neresinde” Hakkında Konuştu

Kent Konseyi Kadın Meckis Başkanı Nurten Anıl İzmit belediyesince desdeklenen kadın emeğinin sergilendiği ve söyleşilerin yapıldığı sanat festin söyleşi konugu oldu. ”Kadın hayatın neresinde ”konusu konuşuldu.

”Kadının gücü ” sloganı ile yola çıkan ve birbirinden renkli etkinliklerin yapıldığı sanatfest el sanatları festivali 5,6 .7,8 eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Çeşitli etkinlikler, söyleşiler ve konserlerin gerçekleştiği etkinlikte Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitmeni Nurten Anıl da söyleşi yaptı. ”Kadın hayatın neresinde” konusu üzerine konuşmasını gerçekleştirdi.

Toplumun yarısını oluşturan kadının gerçek hayattaki statüsünü, varlığını hissettirmek için yapılması gerekenler ile kadın üzerinde uygulanan mobing ve cam tavan etkisinden kurtulmak için neler yapılmalı fikir paylaşımı yapıldı.

Anıl,” Toplumun yarısını oluşturan biz kadınlarız. Yaşamın bereket sembolü olan kadın, yaşam hakkından maalesef ki tam anlamı ile yararlanamıyor.Yok farzedilen kadın gıda, eğitim, sağlık ve mülkiyetten yeterince yararlanamıyor. Hak ettiğimiz yerlerde olamıyoruz. Çalışan kesiminde %50 sini aştığımız halde mülk ediniminde %1’lerdeyiz. Kanun yapıcılar, üst düzey yöneticiler ve müdürlerin %10’u, rektör ve dekanlıklarda %5’i , kadınlar mecliste de yeterince yok 81 ilin için 33 ilimizden kadın vekilimiz yok.Yerel yönetimlerde belediye başkanlıklarında ve belediye meclislerin de de yeterince kadın yer almamakta Yüksek yargıda, bürokraside , sendikalar, odalar ve sivil toplum kuruluşlarında da durum aynı ya kadın yok yada sembolik durumda olacak kadar az .

Biz kadınların üzerine çok görev düşüyor. Çocuk yetiştirme yani ”insan” yetiştirme sanatını çok iyi yapmalıyız . Sonuçta erkekleri de bizler yetiştiriyoruz. onlar bizim çocuklarımız,kardeşlerimiz, babalarımız, amca ve dayılarımız yani onlara hayat vereniz. Öyleyse yol göstereni de olup, erkek olmaktan önce iyi bir insan olmaya öğretmeliyiz.

Biz birlikte güçlüyüz diyen Anıl, Hedefimiz,Kadın, erkek demeden birlikte yol almak, birlikte güçlü olmak ve birlikte dünyayı güzelleştirmeyi başarmak olmalı.diyerek sözlerini tamamladı.

Nurten Anıl’a İzmit belediye başkanı Fatma Kaplan adına teşekkür belgesi ve plaket taktim edildi.

Organizasyon kapsamında katılımcılara İzmit’in tarihi yerleri de gezdirildi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: