Güncel Özel Haber

İntikam Fırtınası Bütün Örgütleri Vurdu

Dün gece itibariyle Esad Rejimi’ne verilen sürenin dolmasından sonra belirlenen hedeflere saldırılar başlatan Türkiye etkin olarak S/İHA’ları kullanarak etkin bir şekilde operasyona devam etmekte. Dünya ajansları ise özellikle SA-22 hava savunma sistemlerinin vurulduğu görüntüler üzerinden yorum yaparak “İsrail’den sonra bu şekilde bir operasyon yapan başka bir ülkenin olmadığı” konusunda hemfikir oldular. Elektronik harp araçları, SİHA, İHA, topçu birlikleri ve obüslerle vurulan hedefler oldukça ses getirmekte.

Rus hava savunma sistemleri ile çok sayıda uçak ve helikopterin bulunduğu Halep’teki Kuveyris Hava Üssü’ne SİHA’larla ağır hasar verildi. Rejimin imha edilen SA-17 ve SA-22 hava savunma bataryası sayısı, buradaki imhalarla birlikte 6’ya çıktı. Halep’a bağlı Mamel Difa’da bulunan kimyasal harp tesisi, 7 adet deposuyla yerlebir edildi. Halep doğusundaki Sifira Üssü de TSK’nın vurduğu noktalardan birisi oldu. Rejimin Sifira’daki havan/varil bombası üretim merkezi kullanılamaz hale getirildi; cephanelikte büyük patlamalar yaşandı.  Hama’ya bağlı Curin’deki rejim karargâhı ile İdlib/Halep hattındaki çok sayıda tank, füze rampası ve askeri araç da TSK ateşinin hedefleri arasında yerini aldı.

İranlı Destekli Terörisler ve Rejim Generalleri Öldürüldü

Hawzahnes Türkiye’nin Hizbullaha ait karargahları bombalamasını son dakika olarak geçti

Han Tuman’da rejim generallerinin yanısıra İranlı milislerin karargâhı hedef alındı. Burada en az 70 milis öldürüldü, onlarcası yaralandı. Milislerin cesetleri ve yaralılar Halep’teki üniversite hastanesi ve askeri hastaneye kaldırıldı. Her yer ceset ve yaralılarla dolduğu için hastaneler bir süre kapatıldı. Milislerin İmam el-Bakir Tugayı ve Fatımiyyun Tugayı’na bağlı olduğu belirtildi. İran’ın Kum kentindeki Şii dini medreselere ait Hawzahnews sitesinin haberine göre, öldürülenler için Kum kentindeki Fatıma-i Masume Türbesi’nde bugün cenaze töreni düzenlenecek.

Lübnan’ın Hizbullahı da Hedeflendi

Suriye’de yogun askeri sığınak yapan Lübnan hizbullahına bağlı milislerde Türk Siha’larının hedefindeydi. Serakib kırsalında bulunan karargahların bombalaması sonucu dış haber kaynaklarına göre 15 milis öldürülürken 50 kişiden fazla yaralı bulunmakta.

Lübnan merkezli naharnet.com ise 2 saat önce (01.03.2020 – 13:00) 8 Hizbullah askerinin daha öldüğünü bildiren bir haber yayınladı. Hizbullah milislerinin öldürülmesinden sonra Hizbullah’a yakın sosyal medya hesaplarından Türkiye’ye tehdit içeren mesajlar yayınlanmaya başlandı

Wagner Vuruldu

Suriye medyasında son dakika olarak geçilen bir haberde Rus Paralı Askeri Birliği Wagner’in de vurulan hedefler arasında olduğu iddia edildi. Yine aynı habere göre Maar’ed Numan yakınlarında 5 Rus paralı askerinin öldürüldüğü bilgi olarak geçilirken Türkiye veya Rusya tarafı konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Muhalifler ise kendilerinin 17 Rus askeri öldürdüklerini iddia etti.

YPG Hedefleri Yogun Bombardımanda

Suriye rejimine ait hedeflerin bombalanması esnasında Halep kırsalında YPG’ye ait mühimmat depolarıda imha edildi. Böylece Türkiye bu operasyon ile bölgedeki tüm örgütleri bombardımana tutmuş durumda.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: