Güncel Sağlık

İNFLUENZA (GRİP ) HAKKINDA MERAK EDİLENLER

İnfluenza (grip) nedir, belirtileri nelerdir? Influenza’dan nasıl korunulur? sorusuhastalıkların çoğalmasıyla en çok merak edilen konular arasında . Toplum sağlığını önemliölçüde etkileyen Influenza gribi nedeniyle çok sayıda kişi yatağa düştü. Özel AtakentHastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Zülküf IŞIK İnfluenza nedir , belirtileri nelerdir,İnfluenza’dan nasıl korunulur , hakkında açıklamalarda bulundu.

IŞIK ‘’ Yaygın olarak “grip” olarak adlandırılan influenza, solunum yollarını enfekte edenvirüslerden kaynaklanır. Soğuk algınlığı gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarının çoğuylakarşılaştırıldığında, influenza genellikle daha ağır bir hastalığa neden olur. İnfluenza enfeksiyonununetkeni, influenza A, B ve C olmak üzere üç ayrı tipte sınıflandırılan virüslerdir. İnsanlarda en sıkhastalık yapan tipler influenza A ve B’dir. İki-üç günlük bir kuluçka döneminden sonra anidenbaşlayan influenza, sıklıkla ani gelişen ateş, baş ağrısı, kas ağrısına eşlik eden öksürük, boğaz ağrısı,gözlerde yaşarma ve halsizlik ile seyretmektedir. Daha önce virüs ile karşılaşmamış olduklarındançocuklarda erişkinlere göre daha yüksek ateş, ateşli nöbet, lenf bezi büyümesi, daha fazla sindirimsistemi tutulumu (bulantı, kusma, ishal) ve daha az solunum sistemi bulguları (kuru öksürük, burunakıntısı, boğazda yanma) gözlenebilir.’’ dedi.

Peki İnfluenza’dan korunma yöntemleri nedir ve nasıl tedavi edilir, sorularına Uzman Dr .Zülküf IŞIK , şu önerilerde bulundu.

  • Havalandırması yetersiz ve kalabalık ortamlardan kendimizi ve çocukları uzak tutmak.
  • Gündelik hayatta yüzeylere çıplak elle dokunmamak ve sık sık yıkamak
  • Özellikle kış aylarında tek kullanımlık bardaklar tercih etmek
  • .Çalışanlar ve öğrenciler için kalem gibi kırtasiye malzemelerinin kişiye özel olmasına özen göstermek
  • Büyükler veya hasta çocuklarla asla öpüşmemelidir. Zira hastalık bulguları başlamadan bulaştırıcılık başlamaktadır
  • .Hapşırık ve aksırıklar da tek kullanımlık peçete, mendil kullanmaya özen göstermek
  • Aşırı kalın kıyafetler giymemeye ve terlememeye özen göstermek.

Laboratuvarda yapılan testlerle virüsün kolaylıkla tespit edilebildiğini söyleyen Uzman Dr . Zülküf IŞIK, doktorun verdiği tedaviye uyulması gerektiğini belirterek, “Viral enfeksiyon olduğu için antibiyotik kullanılmamalı. Antibiyotikler bu virüsler üzerinde etkili değildir. Bu hastalığa özgü viral ilaçlarını doktor kontrolünde kullanmak gerekir. Doktor önermediği sürece hasta kendi kendisine kesinlikle antibiyotik kullanmamalı. Çevrelerinde ateşli hasta olanların gerekirse maskeyle dolaşmasını, hastalanan çocukların okula gönderilmemesini, çalışanların da işe gitmeyip dinlenmesini önererek , verilen ilaçları düzgün alıp beslenmenize dikkat edin.’’ dedi

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: