Bilim - Teknoloji Güncel

Huawei Yasağı Ertelendi

ABD Çinli teknoloji devi Huawei ürünlerini ulusal güvenlik gerekçesi ile yasaklamış bunun ardından ise Google Huawei’nin yeni cihazlarına Android ve Google kısıtlaması getireceğini artık yeni üretilecek cihazlarda genel kamu lisansına sahip olmayan ticari uygulamalara erişimin engelleneceğini belirtmişti. Bu kararın ardından ABD dün yasağın ertelendiğini duyurarak şirketlerin kendilerine alternatif bir tedarikçi bulmaları konusunda çağrı yaptı.

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei Çin medyasına konuyla ilgili yaptığı açıklamada şirketin tüm senaryolara hazırlıklı olduğunu ve erteleme kararını önemsemediklerini belirtti. Ren ” ABD hükumetinin attığı adımlar bizi hafife aldıklarını gösteriyor” ifadelerini kullandı. ABD’nin aldığı kararların Huawei’nin 5G alanındaki çalışmaları etkilemeyeceğini belirten Ren “Hiçbir rakibimiz önümüzdeki 2-3 yılda 5G’de bizi yakalayamaz” diye konuştu. 

ABD kararlarının şirketin temel işini etkilemeyeceğini belirten Ren şöyle devam etti: “Şirketimiz ürün ve hizmetlerini sunmaya devam edecektir. ABD şirketlerine Huawei’nin gelişiminde gösterdikleri katkılar ve dürüstlükleri için teşekkür ediyorum. Bildiğim kadarıyla ABD’li şirketler kendi hükümetlerini Huawei’yle anlaşması için ikna etmeye çalışıyor.” Ren bunun yanında Huwei’yi desteklemek için illa Huawei marka akıllı telefon almaya gerek olmadığını, aile mensuplarının uzun yıllardır iPhone kullandığını sözlerine ekledi. 

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: