Güncel

Henüz Tanı Kitaplarında Yer Almayan Yeni Bir Fobimiz Var: KORONAFOBİ

İnsanlığın baş etmek zorunda kaldığı Korona tehditi travmaların ve psikolojik krizlerin kaçınılmaz bir parçası haline gelmiş durumdadır. Belli bir süre -uzunluğunu tahmin edemediğimiz bir süre- kaygı, korku ve belirsizlik içeren olumsuz birçok duygu ve düşünceyle karşı karşıya olacağız.

Peki Ne Yapmalıyız?

Öncelikle bu olumsuz duyguların varlığını ve “öngörülmeyen bir süre” bizimle olacağını KABUL EDİN

.Öngörülmeyen süre kısmına özellikle vurgu yapmak gerekir. Çünkü kaygının asıl kaynağı öngörülmeyen durumları kapsar. Bu kaygı hislerinin bizleri kontrol altına almalarına ve yıkıcı davranışlara sürüklemesine izin vermemeliyiz.

Bu nasıl gerçekleştirilir?

Kaygı ve belirsizlik durumlarında tahmin edilemeyen geleceğe değil, kontrolümüz altında olana odaklanmalıyız.Öngörülemeyen tehditlere hiç bu kadar fazla rastlamamış olabilirsiniz. Böylesi bir küresel tehdit altındayken yapılması en sağlıklı şey: “Bildiklerimizin ışığında alternatifler arasından en doğru olan seçeneği seçmektir.”

Yeni durumlara ve olaylara uyum sağlama yeteneği en basit tanımıyla zeka olarak anlamlandırılırken; tüm zeka potansiyelimizi en işlevsel olarak kullanmamız gereken günlerdeyiz. Mevcut şartlarda yaşamınıza en uygun tercihi yaparak kaygı kontrolümüzü sağlayarak uyum yeteneğimizi güçlendirmeliyiz. Son günlerde endişelenmek ve korkmak için yeterli sebebimiz olduğunun farkına varmalıyız, bu farkındalık bizlere kaygılarımızda yalnız olmadığımızı gösterecektir. Toplumsal bir kaygı ortaklığı söz konusu olduğundan bireyselleştirmemeli ve izole olmamalıyız ki kaygının yalnızlaştırıcı gücü bizi ele geçirmesin.

Salgın hayatınızı bu denli etkilemeden önceki hedefleriniz nelerdi? Bu hedefleri hayata geçirmek için çabalamaktan vazgeçerseniz, kaygı yumağı içinde kaybolursunuz. Maruz kaldığınız bilgi kirliliği ve evde durma zorunluluğu hedeflerinizi ertelemenize sebep olabilir. Ancak ertelemek, yeni yollar araştırmaya engel değildir. Gelişmelerin olumsuzluğu, demoralize olmanıza neden olabilir. Bu noktada size iyi gelen şeyin ne olduğunu tespit etmelisiniz.

A) Sukunet B) Cesaret C) Ümit D)Virüsle ilgili yeni bilgiler okumak E) Dinlenme fırsatına dönüştürmek F) Film izlemek ….

Bu şıklar çoğaltılabilir. Size en iyi gelen, en iyi hissettireni siz seçmelisiniz.

Bir kaygı durumunun en etkili rahatlatıcılarından biri de başkasının kaygısını azaltmak için ona yardım etmektir. Bu sizin kendi gücünüzün farkına varmanızı sağlayacak ve aynı zamanda kendi kaygılarınızı da alt etmenizi kolaylaştıracaktır. Fiziksel izolasyon altında olduğumuz bir gerçek, ancak ruhsal izolasyonda değiliz. Birbirimizi anlamaya, tahammül göstermeye, sevgi ve anlayışımızı göstermeye devam etmek; birçok kaygı kaynağını yok etmek için yeterli olacaktır. Bağışıklığınızın güçlendiricilerinden birisinin de ruh sağlığınız olduğunu unutmayınız.

Özel Atakent Hastanesi Klinik Psikolog Eslem HOŞGÖR

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: