Güncel Köşe Yazıları

HAZIR MIYIZ?

DEPREME HAZIR MIYIZ,
NASIL HAZIRLANMALIYIZ,
MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİNİN ÖNEMİ NE?

Afet sonrasındaki ilk 72 saat, hayat kurtarma açısından en kritik saatlerdir.
Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir Kurtarılanların yüzde 75 ni yerel halk kurtarmaktadır.

Mahalle Afet gönüllüleri yerel halkın eğitim almış ve örgütlenmiş kısmıdır ve depremin 3 aşamasında da vardır. Afet öncesi halkı afet hazırlamak afet anında arama kurtarma yapmak gerektiğinde mahallesini toplanma bölgelerinde toplayarak çadırlarını kurmak afetten sonra bulunduğu yerin yeniden yapılanmasında rol almaktadır Bizler mahalle afet gönüllüleri afetlerde her zaman varız Bizler eğitim almış bazı ekipmanlarımız eski ve kullanılmaz durumda olsa bile almış olduğumuz eğitimler sayesinde kazma kürek ve bulduğumuz bir tahta parçasıyla bile eğer enkaz altında biri varsa bulur ve çıkarırız.

Yarın bir deprem olsa biz elimizde bir tek kazma dahi olsa yine enkazda kalanları kurtarmaya çalışırız. Ama modern alet ve edevatla çalışmak başka, kazma-kürek çalışmak başka. Birinde günlerce uğraşırsınız, birinde en kısa sürede enkaz altındaki yaralıyı kurtarırsınız. Zamana karşı yarışta bu çok önemlidir Bizim tek isteğimiz hepimiz için daha hazırlıklı ve daha donanımlı olmaktır.

Bugün Elazığ’da 6.8 lik deprem oldu. 3 saat oldu hiçbir bilgi akışı olmadı.
Birazda şu şekilde düşünelim. Mahalle Afet Gönüllüleri Mahalle bazlı çalışır. Deprem olur çıkar kendi bölgesinde çalışmaya başlar. Yıkımlar, Yaralanma ve ölümleri kendi Mahallesinde tespit eder ve gerekli yerlere bilgi verir. Yine kendi bölgesinde kurtarma çalışmalarını başlatır.

MAG DİYOR Kİ ;

Şimdi Elazığ’da MAG yapılanması ve haberleşme sistemleri olsaydı en ücra köşelerden bile sağlıklı bilgiler ilgili mercilere ulaşmıştı.

Önümüzde Yaklaşan İstanbul Depremi var. Her şeyi gözden geçirmemiz için az da olsa zamanımız var. Yeter ki bir an önce tedbirleri gözden geçirelim.

GEÇ OLMADAN TEDBİRLERİMİZ ALALIM EKSİKLİKLERİMİZİ TAMAMLAYALIM BUGÜN GEÇ KALMIŞ OLABİLİRİZ YARIN İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLABİLİR. HAZIR MIYIZ YORUM SİZLERDE?

Mahalle Afet Gönüllüleri Dernek Başkanı : Sabri Karaçam

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: