Güncel Sağlık

HAYATI KABUSA ÇEVİREN AŞIRI BÖLGESEL TERLEMEYE SON

Özel Atakent Hastanesi, Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Murtaza İLHAN sonyıllarda sıklıkla karşılaşılan ve hayatı kabusa çeviren aşırı bölgesel terlemeyeson veren tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Opr. Dr. Murtaza İLHAN terlemenin ne olduğu , türleri ve tedavi yöntemleri hakkındabilgi verdi. ‘’ Terleme ; çevre sıcaklığı veya duygusal etkenlere cevap olarak beyindeki bazıözel bölgelerce ter bezlerinin uyarılması sonucu oluşur. Uyarılan ter bezlerinden salınan sıvıile vücudun serinletilmesi sağlanır. Normal ölçülerdeki terleme miktarı 1ml/m2 den daha azolan terlemedir. Aşırı terleme ise vücutta sempatik sinir sistemi denilen irade dışı çalışanmekanizma ile ter bezlerinin aşırı uyarılması sonucu ihtiyacın ötesinde terleme olmasıdır. ‘’dedi.

İLHAN , ‘’Hafif terleme bariz değildir ve günlük yaşantıyı etkilemez. Orta derecede terlemegünlük yaşantıyı hafif etkiler. Şiddetli terleme ise günlük yaşantıyı ciddi derecede etkiler. Çokşiddetli terleme tolere edilemez , günlük yaşantıyı kabusa çevirir. Bu aşırı terleme , kişiningünlük aktivitelerini , psikolojik durumunu ve sosyal yaşantısını etkiliyorsa, mutlaka tedaviedilmelidir. Lokal aşırı terleme erken çocukluk döneminde başlar, ergenlik döneminde artmaeğilimi gösterir. Genellikle avuç içleri erken çocukluk döneminde , koltuk altı bölgesi ergenlikdöneminde , baş boyun bölgesi ise erken erişkin dönemde şiddeti artar. Nüfusun % 3 ‘ündegörülür. Hastalar hekime genelde 18 / 25 yaş arasında başvurur. Aşırı terleme şikayeti ilegelen hastaya öncelikle çeşitli laboratuvar tetkikleri ile sekonder aşırı terleme dediğimizbaşka bir hastalığa bağlı olup olmadığı araştırılır. ‘’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Murtaza İLHAN Özel Atakent Hastanesi’nde başarıylayürütülen tedavi yöntemleri hakkında da bilgi verdi.

‘’Bölgesel aşırı terleme tedavisinde ;

Harici ilaçlar ve kremler : Hafif dereceli terlemelerde kullanılabilir. Etkisi günlüktür.

İontoferez : Terleyen bölgeye elektriksel uyarı verilmesi işlemidir. Etkisi 1 / 2 haftadır.

Cerrahi Tedavi (ETS ) : Ter bezlerine giden sempatik sinirlerin kesilmesi cerrahi tedavinin ana hedefidir. Hiperhidrozis dediğimiz aşırı terlemenin tedavisindeki tek , kalıcı ve kesin çözüm cerrahi yöntemdir. Genel anestezi altında kapalı ameliyat şeklinde göğüs kafesine 1 cmlik 2 ya da 3 kesi ile yapılmaktadır. Bu işlem sempatik zincirin kesilmesi şeklinde yapılabileceği gibi sinire klips konulması şeklinde de yapılabilmektedir. Şiddetli el terlemesi ,yüz terlemesi , koltuk altı terlemesi ETS yöntemi dediğimiz klips yöntemi ile 1 saatte tedavi edilebilmektedir. Ameliyat sonrası lokal terlemede hasta memnuniyeti yüzde 95 civarındadır.‘’dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: