Güncel Özel Haber

Hava Sahası Kapalı Olan İdlib’de Türk SİHA’ları

Türkiye İdlib’e yapılan saldırı sonrasında birçok rejim unsurunu meşru hedef sayarak saldırı başlatmıştı. Birçok kişi ise bu saldırılar sonrasında medyaya servis edilen görüntülerde SİHA’ların kapalı hava sahasında nasıl kullanıldığını merak etmiş bazıları ise bunun daha önceki günlerde olan saldırıların görüntüsü olduğunu iddia etmişti. Peki gerçekte ne oldu ?

Suriye’de Rusya’dan alınan bir çok hava savunma sistemi mevcut. Orta menzilli , uzun menzilli ve kısa menzilli hava savunma sistemlerinin birçoğu Suriye’nin çatışma olmayan bölgelerinde konuşlanmış olduğundan dolayı İdlib ve yakınlarında olan hava savunma sistemleri daha çok telsiz radarı ile yönlendirilebilen savunma sistemleri.

Suriye’nin elinde SA-22 (Pantsir S1) ,S-125 Isayev Neva, Buk Füze sistemi , S-200, Tunguska ve S-300 hava savunma sistemleri kullanılıyor. Henüz S-300 hava savunma sistemlerinin etkin olarak kullanılmadığı bilinmekle birlikte diğer hava savunma sistemlerinin ya teknolojisi günümüze nazaran eski ya da füzelerin hedef aralıkları savaş uçağı ve daha büyük hedefler.

2012 Yılında Türk Hava Kuvvetlerine ait RF-4E keşif uçağını düşüren sistem ise SA-22 adlı hava savunma sistemiydi.

SİHA’ların başarısı alçaktan uçabiliyor olmaları ve belirlenen hedefe onlarca km uzaktan bomba gönderebiliyor olmalarıdır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz sistemlerin geneli daha çok büyük uçak ve füzeler için tasarlandığı için alçaktan uçan daha küçük sistemlere karşı etkili olamadıkları gibi diğer bir konuda füze maliyetleridir. Zira S-200, S-300 gibi sistemlerin füzeleri neredeyse bir iha degerinde olup kendisi üretmeyen Suriye için oldukça külfetli bir sistemdir.

Gelelim Suriye’de bulunan hava savunma sistemleri ve özelliklerine;

SA-22 ( PANTSİR S-1 )

SA-22 Hava Savunma Sistemi aynı zamanda Pantsir S-1 olarak adalandırılıyor.Askeri üsleri ve hassas hedefleri korumak amacıyla kullanılıyor. Askeri araca monte edilebilen mobil sistem sahip versiyonuda bulunuyor. Sistem 1990 ortalarında Rusya’da tasarlandı.Suriye Pantsir S-1 hava savunma sistemini 2007’de 900 milyon dolar vererek satın aldı. Teslimat İç savaş başlamadan 2008 yılında Suriye ordusuna teslim edildi.Alımda Suriye’yeyi İran’ın desteklediği iddia edildi.

Pantsir-S hava savunma sistemi en son Rus teknolojisiyle donatıldı.Sitemde hem hedefi tespit eden hem de izleyen aşamalı radar sistemi bulunuyor. Çift 2AQ38M 30 mm’lik otomatik toplar ve 20 kilometreye kadar olan hedefleri iki aşamalı katı yakıtlı radyo-komut güdümlü yüzeyden havaya füzeler ile vurabiliyor.

Türk Hava Kuvvetleri’nin Malatya Erhaç 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu 173’üncü Filo’ya ait keşif uçağı RF-4E Phantom bu sistemle 2012 yılında Suriye’nin Lazkiye kentine 8 mil (15 km) mesafede düşürülmüştü.

Mayıs 2018’de Suriye topraklarından İsrail’e 20 roket atılmasının ardından, İsrail Hava Kuvvetleri Suriye’de ‘düzinelerce’ hedefi vurduğunu açıkladı. Vurulan hedefler arasında Rus yapımı Pantsir-S hava savunma sistemi de vardı. İsrail daha sonra Pantsir-S sisteminin vurulma  görüntüleri yayınlamıştı.

İsrail bununla da yetinmeyip 21 Ocak’ta tekrar Pantsir-S hava savunma sistemini vurdu.İsrail Hava Kuvvetleri hava saldırılarının görüntülerini basınla paylaştı. Görüntülerde Pantsir-S sisteminin İsrail füzelerine karşı ateşlendiği fakat hedefleri vurmakta başarısız olduğu görülüyor.İsrail’in Suriye’deki hedeflere yaptığı saldırıda elektronik harp tekniklerinin uygulandığı tahmin ediliyor.

Türkiye ile Rusya arasında varılan S-400 anlaşmasının ardından yapılan açıklamada  “Rusya, Türkiye’ye Pantsir hava savunma sistemleri göndermeye hazır” mesajı verilmişti.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, “S-400’lerin ardından bir sonraki aşamada Türkiye’ye Pantsir sistemleri gönderilebilir, bu mantıklı olur” ifadelerini kullanmıştı.

S-125 ISAYEV NEVA

Isayev S-125 “Neva”\”Pechora” Sistemi, yüksek performanslı uçaklara, diğer hava hedeflerine angajman yetenekli, çok kanallı, her hava şartında faaliyet kabiliyetine sahip olan, Rus yapımı Orta Menzilli Hava Savunma Füzesi sistemidir. 

NATO koduyla SA-3 Goa olarak adlandırılan füze 1950’lerde geliştirilen eski bir sistem.Radar sistemi ile çalışan S-125 yaklaşık 15 km’lik menzile sahip.Suriye S-125 sistemini hava savunma sisteminde diğer sistemlerle birilikte kullanıyor, Rusya bu füzenin başka versiyonlarını üretti fakat suriye bunları satın almadı.

Bu füzeler 27 Mart 1999’da NATO’nun Yugoslavya harekatı sırasında Belgrad yakınlarında F-117 tipi uçağı düşürmüştü. Radara yakalanmama özelliğine sahip ilk savaş uçağı olan F-117’nin lakabı “hayalet.” idi.

BUK FÜZE SİSTEMİ

9K37 Buk, bir Sovyet taşınabilir uçaksavar sistemidir. Araç, 2K12 Kub’un yerini almış olup seyir füzeleri, akıllı bombalar, uçaklar, helikopterler ve insansız hava araçlarına karşı geliştirilmiştir.

Füze 20 km’lik mesafede taktik balistik füzeyi ve 100 metre yükseklikteki 20 km mesafedeki seyir füzesini vurabilir.

Füze sistemi 1970’lerde tasarlandı, NATO tarafından SA-17 Grizzly olarak adlandırılıyor.Suriye bu sistemin Buk-M2 adlı mobil versiyonunu da satın aldı.Bir mobil radar , yönetim aracı ve dört füzeye sahip bataryadan oluşuyor. İsrail Mayıs ayında yaptığı hava saldırısında bir bataryayı vurduğunu iddia etmişti.

İSRAİL F-16’SINI DÜŞÜREN FÜZE S-200

S-200 Angara/Vega/Dubna, Sovyetler Birliği yapımı bir uzun menzilli karadan havaya füze sistemidir. Sistem, 1960’larda Stratejik bombardıman uçaklarından korunmak amacıyla tasarlanmıştır.

NATO kodu SA-5 Gammon olarak bilinir, 150 kilometre menzile sahip olan füzenin gelişmiş varyantları 300 kilometrede etkili olmaktadır. 200 kg savaş başlığı taşıyabilen füzeyi Suriye hava savunma birlikleri İsrail hava saldırılarını önlemede kullandı.Suriye tarafından 2017 Mart ayında İsraile bir S-200 fırlatılmış İsrail Arrow hava savunma sistemi tarafından vurulmuştu. Şubat 2018’de Suriye’ye yönelik bir hava saldırısında S-200 füzesi F-16 savaş uçağını takip ederek düşürmüştü.

S-200 füzeleri Şam ve Humusta bulunan T-4 hava üslerinin korunmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Temmuz 2019’da yaşanan bir olayda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Lefkoşa ve Girne şehirleri arasındaki Taşkent köyü yakınlarına bir S-200 füzesi düştü. Füzenin İsrail ile Suriye arasındaki gerginlik sırasında Şam’dan ateşlendiği tahmin ediliyor.

Suriye Haber Ajansı yaptığı açıklamada, Lübnan üzerinden İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yapılan saldırıya cevap vermek için Suriye Hava Savunma sistemlerinin attığı S-200’ün rotadan çıkarak KKTC düştüğü belirtildi.

TUNGUSKA

Kundağı motorlu hava savunma sistemidir. Paletli bir aracın üstünden makineli top ve füzeler ile alçak mesafe hava savunma için kullanılıyor. Sabit kanatlı uçaklar, helikopterler ve seyir füzelerine ateş edebiliyor.Ayrıca yer hedeflerinede etkin olarak kullanılıyor.

Suriye’de kullanıp kullanılmadığı bilinmiyor. Rusya’nın Sputnik haber ajansının 2017 tarihli haberinde eğer aktif olsalardı hava saldırılarına savunma yapabileceği yazılmıştı.

NATO tarafından SA-19 ​​Grison olarak adalandırılan sistem sekiz adet 9M311-M1 yüzeyden havaya füze taşıyor. Füzeler 9 kg savaş başlığı ile 40 kg ağırlığında. 2,5 m uzunluğunda, 1,7 m çapında ve 2,2 m kanat açıklığındadır.

Ayrıca yarı otomatik radara sahip olan sistemde iki adet ikiz namlulu 30 mm uçaksavar silahı araca monte edilmiştir. Dakikada 5 bin mermi atabilen sistem 3 bin metre menzile sahiptir. Yer hedeflerine 4 bin metreden vurabilmektedir.

S-300

S-300 bir Rus şirketi olan Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi tarafından geliştirilmiş, orta ve kısa menzilde balistik ve benzeri hava saldırılarından korunmak için kullanılan bir hava savunma füze sistemidir. Sistemin NATO isimlendirmesi SA-10’dur.

S-300 Hava Savunma Sistemi 1970’lerin sonlarında geliştirilmiştir. 1990′ ların ortalarında modern versiyonu S-300 PM-2 olarak piyasaya sürülmüştür.Radar, komuta merkezi ve içinde 200 km kadar menzile sahip füzeler bulunan mobil araçlaradan oluşmaktadır. S-300 füze sistemleri 6 personel tarafından kullanılır ve taşınması genellikle 8 tekerlekli askeri kamyonet ile gerçekleştirilir.

Son güncellemesi 2000 yılında yapılan S-300 füze savunma sistemlerinin ortalama menzil 210 kilometre uzaklığa kadar çıkarılmıştır. Ayrıca etkili irtifası 30 kilometredir. Füze sistemi mobil hale getirildikten sonra son olarak toplam ağırlığı 1,2 ton civarına ulaşmıştır. Son güncellenen S-300 sistemi S-300VM ismiyle tanınmaktadır.

Suriye Ekim 2018 ‘de Rusya’dan S-300 füze sistemi tedarik etmişti. Son saldırılarda S-300’lerin aktif olmadığı ileri sürülmüştü.National Interest (NI) dergisinde yayımlanan Mark Episkopos imzalı yazıya göre, S-300 hava savunma sistemleri, Suriye’de siyasi çözüm arayışları yönünde görüşmeler sürerken İsrail üzerinde baskı yapmak için kullanılabileceği yazıldı.

Dergideki haberde, İsrail’in ‘Eros-B’ uydusu tarafından çekilen fotoğrafların, Suriye’deki S-300 sistemlerinin kısa bir süre önce faaliyete geçtiğini gösterdiği ifade edildi.

En son Suriye’nin Masyaf’ta konuşlu S-300 bataryasının 30 Haziran 2019 tarihli alınan uydu görüntüleri yayınlandı. Bu görüntülere göre 4 adet S-300 bataryasının operasyona hazır hale getirildiği görülüyor.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: