Güncel Sağlık

GÖĞÜS DUVAR ŞEKİL BOZUKLUĞU KADER DEĞİL TEDAVİ EDİLEBİLİR

Göğüs ön duvarında göçük ya da çıkık olarak görülen şekil bozuklukları ameliyatlanormale dönüyor. Özel Atakent Hastanesi, Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. MurtazaİLHAN, doğum sonrası belirginleşen veya 1 yaşında ortaya çıkan göğüs ön duvarı şekilbozukluklarının Özel Atakent Hastanesi’nde gerçekleştirdikleri başarılı operasyonlarla kısabir sürede tedavi edildiğini söyleyerek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘’ Göğüs duvar şekil bozukluğu dediğimiz pektus yaklaşık 300 doğumda bir görülmektedir. Bu da 80milyonluk ülkemizde yaklaşık 270000 kişinin bu durumdan muzdarip olduğunu göstermektedir. Halkarasında iman tahtası denilen Sternum kemiğinin öne doğru çıkıntılı olmasına pektus ekskavatus( güvercin göğsü ) , dışarıya doğru çıkıntılı olmasına pektus karinatus (kunduracı göğsü )denilmektedir. Bu durum konjenital dediğimiz bebeklikten beridir olan bir durum olsa da bebeklikteyağlı dokunun fazla olması ve tablonun tam oturmaması nedeni ile ergenlik döneminde farkedilmektedir. Hastaların en önemli şikayeti estetik problemler ve buna bağlı psikolojik sıkıntılardır.Ergenlik döneminde bu durum arkadaş baskısına dönerek içe kapanma, güven eksikliği , dersbaşarısında düşüşlere yol açmaktadır. Bu çocuklarda beden eğitimi , yüzme , ve atletizm sporları kabushaline gelebilmektedir. Estetik problemlerin yol açtığı psikolojik sıkıntılar yanında hastalarda kalbe veakciğerlere olan bası nedeni ile göğüs ağrısı , çarpıntı ve nefes darlığı görülebilmektedir.’’ diyen Opr.Dr. Murtaza İLHAN zamanla ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek şekil bozuklukları ve tedavisihakkında bilgi verdi.

Gerek estetik , gerekse kalp ve akciğer basısı nedeni ile biz bu tür hastalarımıza cerrahi işlem öneriyoruz. Ameliyatları açık veya kapalı yöntemlerle yapabiliyoruz. Biz Özel Atakent Hastanesi olarak, operasyon süresinin kısa olması, cerrahi sonrası izlerin az olması, hastanede kalış süresinin kısa olması ve hastaya daha az ağrı vermesi nedeni ile NUSS dediğimiz kapalı yöntem ameliyatları tercih ediyor ve öneriyoruz. Bu yöntemle yaklaşık 1 – 1.5 saatte sağ ve sol tarafa ikişer adet 1- 2 cm kesilerle göğüs boşluğuna girerek Barr dediğimiz genellikle titanyumdan yapılan malzemeyi iman tahtası denilen kemiğin altına yerleştirmekteyiz. Hastalarımızı yapılan başarılı operasyon sonrası genellikle 2 – 3 gün sonrası taburcu etmekteyiz.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: