Güncel Sağlık

Global Engelliler Vakfı Olağan Genel Kurulu İstanbul’da Toplandı

Global Engelliler Vakfı 1. Olağan genel kurulunu birçok ülkeden engelli temsilcilerin katılımıyla İstanbul Kozyatağı Hilton otelde gerçekleştirdi

Uluslararası bir kuruluş olan Global Engelliler Vakfının 1. Olağan kongresinde açılış konuşmasını vakfın Kurucu Başkanı Necdet ÖZTÜRK yaptı. Öztürk konuşmasında, engellilerle ilgili dernek ve vakıfların sorunu anlatma ve yardım odaklı olduğunu belirtirken; Global Engelliler Vakfının yapısının bunlardan farklı olarak engelliliği önleme, engellilerin topluma entegrasyonu ve engelli bireylerin kaliteli yaşam sürdürebilmeleri için çözümler üretmek olduğunu vurguladı.

Bunun için ABD, Kanada ve Almanya gibi birçok ülkede ve ayrıca Birleşmiş Milletler nezdinde çok sayıda çalışma başlattıklarını söyleyen Başkan Necdet ÖZTÜRK kaynaştırılmış eğitim, engellilerin ihtiyaçlarına yönelik sigortacılık hizmetleri, yerli üretim engelli araç gereçlerinin yapımı gibi çalışmaların yanı sıra ilk örneği Yalova’nın Teşvikiye beldesinde kurulması planlanan İleri Yaşam merkezleri ve yine ilk örneğini Yalova’da hayata geçirmeyi planladıkları Sosyal Aydınlanma Merkezleri ile engellilerin ve yaşlıların yaşam kalitesini arttırmayı ve toplumun farkındalık düzeyini yükseltmeyi planladıklarını açıkladı. Genel kurulda yönetim kurulları ve 24 yan kurul seçilirken, toplantıya Yalova’yı temsilen katılan Biz De Varız Engelliler Derneği Genel Başkanı Ergül DAĞCI 4 kurula birden seçilerek Genel Kurula adını yazdıran isim oldu.

Ergül DAĞCI Bilimsel Kurul, Yerel Yönetim Uygulamaları Danışma Kurulu, Sosyal Aydınlanma Merkezleri Danışma kurulu ve Kapsayıcı Medya Danışma kuruluna seçilen isim olarak Global Engelliler Vakfı Genel Kurulunda dikkatleri üzerine çekti.

Ergül DAĞCI yaptığı açıklamada engellilik alanında yılların deneyimlerini ve gördüğü yüksek eğitimi uluslar arası düzeyde paylaşma zamanının geldiğini ve bu oluşumda kendisinin etkin rol almasının ilimize de çok şey katacağına inandığını vurguladı

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: