Güncel Kadın Yalova

Farkındalık Yaratmayı Hedefliyor


Yalova kent konseyi kadın meclisi haftalık kapasite programlarına devam ediyor her hafta salı günleri Halil İnancık kültür salonunda yaptıkları kapasite geliştirme programlarında farklı konularda farklı kişilerden aldıklar bilgiler ile farkındalık yaratmayı hedefleyen kadın meclisi bu hafta da hassas konu olan ”çocuk, kadın ve hayvanlara” yapılan tacizler konusunda yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

Kadınlar bu hafta on sekiz yıl Almanya da yaşamış, kadın ve çocuk tacizleri konusunda çeşitli deneyimleri olan sosyolog Yıldız Koca ile buluştular.
İki yıldır Yalova da yaşayan sosyolog yurt dışında kadın ve çocukların yaşam koşulları farklı olsa da tacize uğramaları konusunda değişen bir şeyin olmadığını belirtti.

Kadın meclis başkanı Nurten Anıl, İnter aktif yapılan söyleşinin çıktısını şöyle özetledi ”Kadın ve anne olarak bizler hayır demeyi bilen çocuklar yetiştirmeyi öğrenmeliyiz. Çocuklarımıza, kadınlarımıza kendilerini savunabilme ve ifade edebilme becerisini kazandırmalıyız. Aksi taktirde sinen içine kapanan çocukların ilerideki yaşamında kendi uğradığı taciz, şiddet ve haksızlıkların bilinç altına yerleşmesi ile daha şiddetli birer uygulayıcı oldukları görülmektedir.
Bu nedenle bizler anne ve babalar olarak ”İnsan Yetiştirme Sanat’ını öğrenmeli sevgi dolu saygılı bireyleri yaşadığımız dünyaya kazandırmalıyız.Daha güzel, sevgilerin sarmaladığı birbirinin özel alan sınırlarına saygı duyan bir dünyada yaşamak herkesin hakkıdır. Kadınlar öğrenirse öğretir diyoruz ve kadınlar ile çok güzel çalışmalara imzalar atacağımıza inancım tamdır” dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: