Güncel Yalova

Dünden Bugüne Saim Çotuk

Küresel Gazeteciler Konseyi Tarafından Yalova Temsilcisi seçilen Saim Çotuk Yalova Haberciliğine Yıllarını vermiş ve bu kapsamda Yalova da haber konusunda birinci sırada yer almış.

Yalova Press Sordu Saim Çotuk cevapladı.Yalova Hayat Gazetesi ve Yalova İhlas Haber Ajansı Temsilcisi Saim Çotuk”Yalovalıyım evliyim iki çocuğum var . Herkes gibi sade vatandaşım Tek farkım işime aşığım. Ben okulunu okumadım bu işin bizim gibilere alaylı deniliyor. Bu işin mutfağından geliyorum diyebilirim . Benim eskiden beri yazmaya bir sevdam vardı. Benim ilk muhabir kartım İlkokulda çıktı o yıllarda can çocuk diye bir dergi vardı. O sebeple benim yazma maceram başlamış oldu. Sonra Yalova Gazetesinde başladım. Sonra İhlas Haber Ajansına geçtim. Daha sonra İstanbul’da bazı televizyonlarda çalışma fırsatı buldum. İstanbul benim için büyük bir deneyim oldu. İstanbul’daki büyük ajanslarda çalışmak insana büyük bir katkı sunuyor. Orada çalıştıktan ve bilgi birikimleri elde ettikten sonra Yalova’ya geri döndüm. İhlas Haber Ajansı İl temsilciliği verildi. Yerel gazetelerde işime devam ettim .

Ajansa Bağlı olmak şunun için önemlidir. Açıkçası ben yerel gazetelerin yaptığı habercilik (bende yerel gazete muhabiriyim ve hatta mesleki hayatımın büyük bir bölümünü yerel gazete muhabirliği yapmış olsam da ) çok önemli. Ulusal basın da yada temsilciliğinde olmak yazdığınız haberin yerel yani adı üstünde Yalova da kalıyor. Buranın adını biraz daha geniş kitlelere ulaştırmak için yurt dışına ulaştırmak ajanların olması bu sebepten önemli. Bu önemli adımda zaten Türkiye de önemli 3 Tane Ajan bulunmakta Anadolu Ajans, İhlas Haber Ajansı ve Eski adı ile doğan yeni adı ile Demirören Haber Ajansı. Yalova’nın adını bir yerlere duyurmak istiyorsanız . Ajans Temsilciliği olmak önemlidir.

You Tube’ta sadece haberler diye bir kanalım var. Günden güne de takipçilerim yükseliyor. Amacım sadece haber yapmak sloganım da da bunu anlatıyor. Orada haber koymak bir şeyler paylaşmaktan çok hoşlanıyorum. Çünkü bire bir takipçiler ile diyalıog da oluyorum. Bazen tabi haddini aşanlarda oluyor ama yayıncılık yapıyorsanız bunları görmezden gelmek zorundasınız. Yine de orada keyifle yayın hayatıma devam ediyorum.

Haber vermek için canlı yayın haberleri daha önemlidir. Bir yerde olay olur canlı yayın hemen haberi verir ama yazmaya çalışırsan haber anında haber olmaktan çıkar. Bize ustalarımız hep bunu söylerdi haber yemek gibidir . Yemeği bekletirsen bozulur derdi. Bazı haberler vardır hemen canlı yayın yapmak zorundasınızdır. Canlı yayın yapmaz iseniz o haber önemini kaybeder. Bir haber vardır onu canlı yayın yapsanız da yüzeysel geçmek zorunda kalırsınız . O haberi yazmak ayrıntıları ile anlatmak daha önemlidir. Haberine göre değişir diyelim.

Küresel Gazeteciler Konseyi mesleki bir üst kuruluş gibi düşünmek lazım. En önemlisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kurulan bir kuruluş. Hedeflenen Türkiye’nin ötesinde olması da işin boyutunu ve işlevini de daha da ilerilere taşıyor yani bu kuruluş sadece Türkiye’deki gazetecileri değil . Türkiye cumhuriyetindeki ve balkanlardaki gazetecileri tek çatı altında toplamayı hedefliyor. Tabi ki onlarla diyaloğu güçlendirmeyi onların sorunlarına eğilmeyi gazetecilik anlamında onlara destek vermeyi hedefleyen bir üst kuruluş. Bu anlamda Yalova İl temsilciliği bana verildi. Bundan büyük bir mutluluk duydum. Böyle bir oluşumun içerisinde olmak kendi meslektaşlarım açısından çalışma imkanını yakalamak beni mutlu etti. Benim ve gazeteci dostlarımın da desteğe ihtiyacı olduğunda tabi ki kuruluşumuzla yanlarında olmaya çalışacağız . Yardımcı olmaz isek bu kuruluş tüzüğümüze uymaz .Zaten yerel bazlı da toplantılar yapılacaktır. Güzel organizasyonlar güzel çalışmalar olacak . Daha çok bebek bir konsey daha yeni ilerleyen süreçte planlamalar olacaktır bizde de daha ulaştırılmadı. İleri ki süreçte çok güzel çalışmalar yapılacağına inanıyoruz.

Bu işi hobi için yapanlar yeterlidir benim gözümde ama amacınız kamunun sesi olmak bir sıkıntıyı daha geniş kitlelere ulaştırmaksa ve bunda etkisiz kalıyor ise yetersizsinizdir. Bu nasıl baktığınızla ilgili bir durumdur. Arkadaşlarımın bir çoğunun tabi aralarında tasnif etmediğim arkadaşlarımda olacaktır ama genel itibari ile baktığımda Yalova da gazetecilik özveri ile yapılıyor. Çoğununda sağ duyulu davrandığına inanıyorum . Çünkü Yalova da bazen çok kötü olaylar Yalova’nın adını kirletecek Yalova’nın adını leke sürecek olaylar oluyor. Bu konuda bir çok arkadaşım daha sağ duyulu davranıyor. Bunu toplantılarda Sayın Valimiz Sayın Vekillerimiz de dile getiriyorlar. O bakımdan ben arkadaşları yeterli bulup bulmamak da benim haddime değildir. Ben sonuç itibari ile bir gazeteciyim. Bende arkadaşlarımla aynı safta duran biriyim. Ben sadece şunu söylüyorum . Bu iş biraz da vicdan ile yapılması gereken bir iştir. Bir haberi yazarken gazetenin patronuna bir ajansın bölge müdürüne haberi sormam ben önce vicdanıma sorarım. Eğer vicdanım yok kardeşim yanlış yapıyorsun diyorsa o haberi yazmıyorum. Bizim işimiz sadece mantıkla yapılacak bir iş değil vicdanla yapılacak bir iştir.

Yalova eski sıcaklığını kaybeden daha çok yozlaşan bir il aklıma geliyor. Ben burada Doğmuş ve hayatımın %80’nini burada geçirmiş biriyim . Açıkcası Yalova’nın sosyal yapı anlamında hızla yozlaştığına şahit oluyorum. Ama tabi ki bazı etkiler var . Hızla göç alıyoruz. Son dönem mültecilerin gelmesi ile birlikte kültürel değişiklik yaşamaya başladı. Benim açımdan en büyük sıkıntı bu’dur. İyi Tarafından bakmak gerekir ise Yalova gerçekten hızla gelişiyor. Yalova büyük yatırımlar almaya başladı. Hani işsizlik var diyerek Yalova genelde problemliymiş gibi gösteriliyor. Ama şu sıralar büyük kuruluşlar hızla yapılanıyorlar . İlerleyen süreçte Yalova çok parlak bir il olacak!! dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: