Güncel

Disleksiye Dikkat Çektiler

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından organize edilen “Kapasite Geliştirme Programı” kapsamında 14 Ocak 2019 Salı günü Halil İnalcık Kültür Merkezi’nde Sosyal Hizmet Uzmanı Pınar Gençten’in konuşmacı olarak konuk edildiği “Özel Öğrenme Güçlüğü-Disleksi Farkındalık Semineri” gerçekleştirildi.

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi çeşitli konularda eğitimler ve seminerler düzenleyerek toplumsal farkındalığın arttırılması için çalışmalarına devam ediyor.

Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu, bu konuyla ilgili seminerler düzenlemeye ve bilgilendirici çalışmalar yapmaya devam edeceklerinin altını çizerek; “Yaşları 40’ın üzerinde olan birçok insan dahi disleksi olduğunun farkında olmayabiliyor. Farkına varılmadığı için insanlar hayatlarının belirli dönemlerinde özellikle okul çağlarında zorluk yaşıyorlar. Bu çok önemli bir konu, biz de bu konuya dikkat çekmek istedik.” Şeklinde konuştu.

Yoğun katılımın gözlemlendiği Özel Öğrenme Güçlüğü-Disleksi Farkındalık Semineri’nde katılımcılar Sosyal Hizmet Uzmanı Pınar Gençten tarafından, en sık rastlanan Özel Öğrenme Güçlüğü türlerinden olan disleksinin; tarihçesi, terminolojisi, belirtileri gibi konularda bilgilendirildiler. Disleksinin bir hastalık değil, farklılık olduğuna vurgu yapan Gençten; “Disleksikişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur. Ailelere bu konuda büyük bir görev düşüyor. Çocuklarını çok iyi tanımalılar ve gözlemlemeliler. Çünkü çocuk kendisinde  bir  farklılık olduğunun bilince olsa da bunu ifade etmekte zorluk yaşayabilir. Çocuk okulda uyum sorunu yaşıyorsa, harf ve sayıları okuyamıyorsa, kelimeleri yanlış okuyorsa, okuma hızında yavaşlık ve heceleyerek okuma gibi sorunlar varsa, ders çalışmakta zorlanıyorsa kimi zaman aileler tarafından isteksizlik olarak değerlendirilebiliyor ve disleksiyi fark etmekte geç kalınmış olunabiliyor. Bu tarz belirtiler gözlemlendiği durumlarda mutlaka Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı’na başvurulmalıdır.” dedi.

Haber – Fotoğraf : Pınar Gençten

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: