Güncel Siyaset

Depremden Ders Almadık

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Erol Tatar ülkede yapılan uygulamalara bakıldığında 17 Ağustos Marmara Depreminden ders alınmadığını dile getirdi.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20 Yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapan İYİ Parti Yalova İl Başkanı Erol Tatar ülkede yapılaşma anlamında halen hatalar yapıldığı eleştirisini getirdi.

Tatar açıklamasında şu sözlere yer verdi, “17 Ağustos depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. O günü ve yaşadıklarımızı unutabilmek ne mümkün. Ama şunu da unutmamalıyız ki deprem ülkemizin ve Yalova’mızın bir gerçeği. Ne yazık ki yaşamış olduğumuz depremden gereken dersi yeterince aldığımız söylenemez. Çıkarılan imar Barışı buna en iyi örnektir. Alınacak para uğruna yıkılması gereken yüzbinlerce yapı yasal hale getirilmiştir. Bunları çoğu plan projesi olmayan ruhsat alınmadan yapılan imar kanununa ve yönetmeliklerine aykırı yapılardır. Birçoğu mevcut binaların üstüne yapılan kaçak katlardır. Olası depremde yıkılması muhtemel olan bu yapılar mal sahibinin beyanı ile ruhsatlandırılmakta ve iskan edilebilir raporu verilmektedir. Bu binalar depremde yıkıldığında bunların sorumluları bu yasayı çıkaranlar değil beyan eden mal sahipleri olacaktır. Bir diğer önemli konuda 20yılı aşkın süredir kentsel dönüşümü gerçekleştirecek yönetmelik ve uygulamaları yapmayan ülkeyi veşehirleri yöneten idarecilerdir. İnsanlar hala depremde hasar görmüş ve ömrünü doldurmuş binalarda yaşamaya mahkum edilmektedirler. Bütün bunlar göstermektedir ki biz hala yaşamış olduğumuz 17 Ağustos 1999 depreminden gereken dersi almamışız. İnşallah en yakın zamanda gerekli olan çalışmalar yapılır. Tüm bu duygularla depremde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum ruhları şad mekanları cennet olsun.”

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: