Güncel

Deprem Tahmin Edilebilinir Mi?

Sarıyer Kent Konseyi Deprem ve Doğal Afet Grubu Başkanı, ‘Deprem tahmincisi’ Kadir Sütçü Yalova’da; yaptıkları deprem tahmini çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Deprem tahmincisi Kadir Sütçü Depremin merkez üssünü tam olarak bulabilmek için karıncaları kullanmak gerektiğini söyledi.

Sütçü şunları anlattı: “Ben 11 Kasım 1999 günü bahçemde gezerken erik ağacımın bir tanesinin gövdesine karıncalar kümeleşmişti, 12 Kasım’da ise Düzce depremi oldu ve İstanbul sallandı. Bu nedenle karıncaları incelemeye başladım.

6 yıl koloni kurmak için çalıştım. 2006 yılında koloniler tamamlandıktan sonra 16 Nisan 2006 tarihinde karıncalarla gözlem ve deneye başladım. Karıncaların hareketleri var. Bir sıra dışı hareketleri var bir de normal hareketleri var. Normal hareketleri yuvadan çıkıp, yiyeceğin üzerine gidip yiyeceği alıp yuvaya götürmektir. Anormal hareketleri ise; ateş üzerinde zıplar gibi hareketleri var. Karıncaların sıra dışı davranışlarını 15 kategoride inceliyoruz. Bu kategorilerden en önemlisi ölümdür. Yuvaları terk eden karıncalar kütlelerin, kayaçların sesini daha çok algılıyor ve ayakları kulaklarının içinde olması nedeniyle sersemliyor. Bu sersemlediği zaman küme şeklinde olduğu zaman ölüyor. Yüzde 80’i öldüğünde büyük deprem işareti olarak görüyoruz. Bu da 72 saat öncesinden ölüyor. Yani 3 gün önceden büyük depremin olacağını karıncalar vermektedir. Ama karınca kolonisini takip etmeyen halkımız bu depremi nasıl anlayacak dersek; gece hangi saatte olursa olsun korktunuz, kalkın gökyüzüne bakın. Gökyüzünde yıldızlar elle tutulabilecek şekildeyse büyük deprem olur. Onun dışında eğer yıldızlar çok uzak gözüküyorsa orası sallanabilir ama merkez üssü olarak büyük deprem orada yoktur. Deprem hava basıncını etkiliyor, alçak ve yüksek hava basıncını meydana getiriyor. Bu meydana getirmeden dolayı da havayı açıyor. Bulutlu havalarda, yağışlı havalarda büyük depremlerin olma ihtimali yok. Böyle bir olay olmadı şu ana kadar Türkiye ve çevresinde. Merkez olarak İstanbul’u aldığımızda Akdeniz’de Girit, Hatay, Sivas, Romanya, Ukrayna, Yunanistan olarak bir daire içine aldığımızda burayı karıncalarla tahmin etme olasılığımız var. Depremler her zaman olabilmektedir, yalnızca bazı doğa olaylarının olduğu dönemlerde (Güneş ve Ay tutulmaları) depremlerde artış olabilir. Deprem belirtisi olarak sayılabilecek bir diğer unsur ise yaz mevsiminde güneşin önünü kapatan bulutların havayı soğutuyor olmasıdır. Yaz mevsiminde, güneşin 90 derece dik olarak yansıma yaptığı gün ortasında bulutlar, havayı kapatıp soğutabiliyorsa veya basık bir hava oluşturuyorsa bu durum bir depremin olabileceğinin veya olduğunun göstergesidir. Ayrıca yaz mevsiminde bulutlar güneşi çok fazla kapatmaz. Bulutlanmaların mutlaka depremler ile ilişkisi vardır.

Yaz mevsiminde özellikle 3-4 gün süren bulutlanmalar öğle saatlerinde görüldüğünde akabinde depremler meydana gelir. Depremlerin sonrasında da bulutlanmalar görülebilir ancak bu bulutlanmalar 4 saat gibi bir süre içinde kaybolur. ” dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: