Güncel

Denktaş Büstü ve Girne Caddesi Açılışı Yapıldı

Yalova Belediyesi tarafından yenilenen kardeş şehrimiz Girne’nin adını taşıyan cadde ile cadde üzerine konulan Kuzey Türk Cumhuriyeti Kurucu (KKTC) Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın büstü düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine KKTC’nin 3 Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de katıldı.

19 Ağustos 2017’de imzalanan protokol ile kardeş şehrimiz olan Girne’nin ismi uzun yıllardır Yalova’da yaşatılmaktaydı. Girne adını taşıyan cadde üzerinde mülkiyet sorunları nedeniyle tretuvarların büyük bir kısmı yapılamıyordu. Çalışmalar gerekli mevzuat düzenlemeleri sonrasında tamamlandı ve caddenin sorunları giderildi. Kavşak ve çevre düzenlemesi yapılan caddeye Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine damga vuran 13 Ocak 2012’de aramızdan ayrılan KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın büstü yerleştirildi.

Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASEF)’nin düzenlediği etkinliğe katılmak üzere kentimize gelen KKTC 3ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ziyareti ile açılış programı da birleştirilerek kardeş şehrimiz Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de kentimize davet edildi. KKTC’nin iki önemli isminin katılımıyla büst ve cadde hizmete açıldı.

Açılış törenine KKTC 3ncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü,Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları Halit Güleç, Cevdet Bekler, Hamit Kutlu, Hatice Öncü Yürekkorkutan, Girne Belediye Meclis Üyesi Fırat Güçlüsoy, Yalova Belediyesi Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Salman, “Bizim Tarihimizi Yaşatmak Gibi Bir Sorumluluğumuz Var”

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman şunları dile getirdi;“Sayın Cumhurbaşkanım, kardeş şehrimiz Girne’nin Belediye Başkanı değerli dostum Nidai Güngördü,Yalova protokolünün temsilcileri, sevgi Yalovalılar. Anlamlı bir günde bugün açılışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Öncelikle bir başka kardeş ülkemiz olan Azerbaycan’ın bağımsızlık gününü buradan kutluyorum. Geçtiğimiz haftalarda Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Şemşettin Gürtekin ve yönetimi KKTC 3 Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’yu kentimize davet edeceklerini belirttiler. Bende elimizden ne geliyorsa beraberce yapalım dedim. KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Raif Denktaş’ın büstünü daha önceden bu güzergaha koymuştuk fakat açılışını gerçekleştirmemiştik. Aynı zamanda Girne Caddemizde düzenlemeler yaptık. Girne ve Yalova arasındaki kardeş şehir protokolünü Nidai beyle birlikte yapmıştık. Buraya teşrif ederek bizleri onurlandıran KKTC 3.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye ve Şemsettin Gürtekin hocamıza sizlerin huzurunda Yalova’ya bu anlamlı günü yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Raif Denktaş, Yalova’yı çok sevdiğini biliyorum.Sağlığında Yalova’ya gelip konferans vermişti. Bizim tarihimizi yaşatmak gibi bir sorumluluğumuz var.Burası özel bir kent, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti. Kentimizde bulunan 14 mahalleden 3mahallenin kesiştiği nokta burası çok özel bir lokasyon. Burada Sayın Rauf Raif Denktaş’ın büstününolmasını ben özellikle bu lokasyonda istedim. Girne Caddesi’nin de kaldırım ve çevre düzenlemesiniyaptık ve bugün sizlerin huzurunda açılışını gerçekleştiriyoruz. Yalova’nın pastırma yazı meşhurdur. Busıcak güzel günde geldiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum”

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: