Sağlık

ÇOCUKLARDA YAŞA GÖRE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Dr. Bahar Önder Gürel , ailelerin çocuklarının diş sağlığı için düzenli kontrole götürmesi gerektiğini belirterek, çocuklarda yaşa göre ağız ve diş sağlığı hakkında açıklamalarda bulundu.

YAŞ 1

Bir yaşında alt ve üst ön bölgedeki kesici dişler ağızda yerlerini alırlar. Dişlerin temizlenmesinde enetkili yöntem, annenin temiz bir tülbent bezi işaret parmağına dolayarak veya parmak fırça yardımıyla bebeğinin dişlerini temizlemesidir. Bu yöntem sayesinde hem dişler temizlenmiş olur hem de bebeğin diş etlerine masaj etkisi olacağından dişlerin daha kolay sürmesi sağlanmış olur.

YAŞ 3

Çocuk 3 yaşına geldiğinde 20 adet olan tüm süt dişleri ağız içerisinde sürmesini tamamlar. Çeneler arası kapanış ilişkileri de bu yaşta tam olarak oturmuş olmaktadır. Bu nedenle emzik kullanımı veya parmak emme gibi kötü alışkanlıkların en geç bu dönemde bırakılmış olması gerekir.

YAŞ 6

Bu dönemde ağız ve diş sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri süt dişlerinin en arkasından sürmeye başlayan 6 yaş dişleri yani 1 büyük azı dişleridir. Bu dişler, süt dişlerinin yerini almadığından ve ikinci süt azı dişinin arkasından çıktıkları için genellikle çocuk tarafından da anne-baba tarafından da farkedilmeyebilirler. Ancak ömür boyu ağız içerisinde kalacakolan ve çiğneyici yüzeyinde çok derin girinti ve çıkıntıları olan 6 yaş dişlerinin ilk çıkmaya başladıkları andan itibaren çürükten koruyucu uygulamalarla (fissür örtücü ve yüzeysel fluorid uygulamaları gibi)korunmaya başlamaları büyük önem taşır.

YAŞ 10

Ağız ve diş sağlığı açısından en büyük değişimler 10 yaşına kadar yaşanır. Sürekli kesici dişler tamamen ağız içerisindeki yerlerini almışlardır. Bu nedenle çeneler arası kapanış ilişkilerinde de büyük değişimler olmaktadır. Doğru kapanış ilişkilerinin olması ve sürekli dişlerin sağlıklı bir şekilde ağız içerisindeki yerlerini alabilmeleri için ağızda çürük diş bulunmaması ve çürükten koruyucu uygulamaların düzenli olarak 4-6 ayda bir tekrarlanması gerekir.

YAŞ 13

13 yaşında tüm süt dişleri yerini sürekli dişlere bırakmıştır. 12 yaş dişleri olan 2 büyük azı dişlerinin de sürmesiyle 28 adet sürekli diş, dizideki yerini hemen hemen almış olur. 20 yaş dişi olan 3 büyük azı dişleri çene kemiği içerisinde gelişimine devam ederler. Bu dönemde panoramik radyografi (çene kemiği röntgeni) alınarak 20 yaş dişlerinin gelişimi kontrol edilmelidir.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: