Sağlık

ÇOCUKLARDA DOĞRU BESLENME ALIŞKANLIĞININ EDİNİLMESİ

Çocuklar sürekli büyüyen ve gelişen bir organizmaya sahiptir. Özellikle erken çocukluk dönemi(0-2yaş) ve ergenlik dönemi büyümenin en hızlı olduğu dönemdir. Beslenme ise bu kadar hızlı büyüyen bebek ve çocukların beyin gelişimi, sinir gelişimi, zihinsel gelişimi, yaşına göre uygun standartlarda büyümesi, çocukluk ve erişkinlik döneminde sağlığın korunması için en önemli etmendir.Çocukların standartlarına uygun büyüyüp gelişmesi ve sağlıklı olabilmesi Için günlük almaları gereken enerji ve besin öğelerinin yaşa uygun optimal düzeyde olması gerekir.

Çocuklarda beslenmeyi iyileştirmede ilk adım doğru besin seçimidir. Doğru besin; besleyici değeri yüksek, doğal, güvenli, kolay ulaşılabilen ve hijyenik özellikler taşıyan besindir. Doğru besine en güzel örnek ‘anne sütü’dür. Anne sütü, ilk 6 ayda tek başına, 2 yaşına kadar da diğer besinlerle birlikte verilen doğal bir besindir. Anne sütünün 6 aydan itibaren çocuğun tüm ihtiyacını yeterli karşılyamaması nedeni ile beslenme ek gıdalar ile desteklenir. Bu şekilde tamamlayıcı beslenmede tercih edilecek besinlerin doğal kaynaklardan elde edilmesi, ev koşullarında yapılması, güvenilir olması, besleyici ve doyurucu olması gerekmektedir.

Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasında ebeveynlerin tutarlılığı ve doğru örnek olmaları önemlidir. Örneğin, yemek saatlerinde bütün aile bireylerinin sofrada birlikte oturması büyük önem taşımaktadır. Anne ya da baba yemek seçici ise veya yemek sırasında çocuk, üstüne dökmemesi, etrafa sıçratmaması için sürekli uyarılıyorsa olumlu alışkanlıklar geliştirmesi zorlaşacaktır.Yararlı besinleri yemesi halinde ödül olarak pasta, tatlı, çikolata, şekerleme önerilmesi, bu gıdaların daha çekici olmasını önlemek açısından yasaklanması da uygun değildir.

Çocuğun yetişkinlik çağındaki davranışlarını etkileyecek alışkanlıklar genelde okul öncesi yıllarda edinilmektedir. Aynı şekilde çocuğun bu yaşlarda kazandığı yemek yeme alışkanlığı da hayatının daha sonraki dönemlerini etkileyecek ve ilerde ortaya çıkacak beslenme sorunlarının temelini oluşturacaktır. Çünkü beslenme çocuğun bedensel, duygusal ve sosyal gelişimini doğrudan etkilemektedir.

Günümüzde çocuk sağlığını tehdit eden en önemli beslenme sorunları malnütrisyon (düşükkilolu olma) ve obezitedir (fazla kilolu olma). Her iki sorunun da önlenmesi veya tedavisi yaşa uygun doğru ve kaliteli beslenme ile mümkün olmaktadır. Çağımızın sorunu olan fast-food tüketiminin, evdışı beslenmenin olabildiğince azaltılması, uygun yeme davranışının, ek gıdaya geçiş döneminden itibaren kazanılmaya başlandığının bilincinde olunması oldukça önemlidir.

Besinin yeterli olduğu, çocuğun yaşına uygun büyüme ve gelişme göstermesi ile değerlendirilir.Yeterli ve dengeli beslenmek için gerekli protein, yağ, karbonhidrat vitamin ve mineral gibi besin öğeleri doğru besinlerle sağlanır. Besinler, içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır. Bazı besinler proteinden, bazıları vitamin ve mineralden zengindir. Bu nedenle besinler besleyici değerleri yönünden dört ana grup altında toplanır. 1.Süt ve ürünleri, 2.Et, yumurta ve kurubaklagiller, 3 Taze sebze ve meyveler 4 Tahıllar. Bir gruptaki yiyeceklerden çok fazla alıp, diğer gruptakilerden çok az veya hiç almayan bireyler dengesiz besleniyor demektir. Besin çeşitliliğinin sağlanması, enerji sağlamanın yanında, çocukların ihtiyaç duydukları protein, karbonhidrat, yağ,vitamin ve mineralleri de uygun şekilde almalarını sağlar.

Yapılan birçok çalışma dengeli ve düzenli beslenen çocukların okul başarılarının daha iyi olduğunu, bilişsel performanslarının yüksek olduğunu, bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu ve kansızlık, yorguluk gibi bulguların daha az görüldüğünü göstermiştir.

Unutulmamalıdır ki, yeterli ve dengeli beslenememe sonucu oluşan sorunların önlenmesinde en önemli etkenlerden birisi beslenme eğitimidir. Çocuğun beslenme ilkelerine uygun beslenme alışkanlığı kazanması 6 ayda başlayıp 20’li yaşlara kadar devam etmektedir. Bu noktada hem aile bireylerine hem de okullarda öğretmenlere önemli görevler düşmektedir.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: