Bilim - Teknoloji Yaşam

Çıplak Fotograf Çekmenizi Engelleyecek Telefon Tone-e20

İnternet üzerinde neredeyse her sene yüzlerce kullanıcı ve onlarca ünlü veya fenomen, ifşa görüntüleri ile adından söz ettiriyor. Bu bazen müstehcen görüntülerini gönderdikleri kişiler tarafından yapılıyor bazen de internette adından sıkca sözedilen bilgisayar korsanları tarafından pek de yasal olmayan bir yol ile alınıyor. Lafı fazla uzattım sanırım , kısaca telefonunuz hackleniyor.

Bu hack konuları kullanıcılara aslında özel video ve görselleri saklamak için pek de güvenilir bir sistem henüz olmadığını gösterdi. Mesela güvenliği ön planda tutan Apple’ın bile cihazlarının hacklendiği haberini sıkça duyuyoruz.

İşte tüm bunları ele alan bir Japon firma sorunu kökten çözmeyi amaçlayan bir telefon geliştirdi. Tone Mobile firmasına ait olan bu telefonun en büyük özelliği ise, içerisinde bulunan yapay zeka ile kameraya yansıyan görüntüyü kontrol edip çıplaklık içeren görüntülere izin vermemesi. Telefonun fiyatı 178 dolar civarında olacağı söylentiler arasında tabi Türkiye’de ki verdileri vs katarsak tahmini 2000 tl civarında olacaktır ama size getirisi ağrısız bir baş olacak . Bir diğer özelliği ise telefonun hırsızlıklara karşı da müdahalede bulunması. Yani telefonunuzdaki göüntü ve videoların farklı bir yere alınması durumunda buna müdahale edip o an kullanan kişiyi engelleyerek sahibinin daha önceden belirlediği numaraya mesaj gönderiyor. Şirket tüm bu kısıtlamaların aslında yetişkinlerden çok çocukları korumak için yapıldığını söylüyor.

Çocuk kullanıcılar için oldukça etkili olacak bu yöntemler sizi kişisel güvenliğinizi artırmayı planlıyor. Cihazın ne kadar başarılı olacağı bilinmez ancak normal bir telefon almak isteyenler için oldukça ideal bir telefon.

Telefonun donanımı ise çok üstün özellik aramayan bir kullanıcıyı tatmin edecek türden. 4 GB Ram, 64GB Hafıza ,  6.2-inç HD+ IPS LCD ekran, arka kamera 13mp, 12 mp ve 2 mp den oluşan 3 sensöre sahip ve ön kamera ise 8 mp den oluşan sensöre sahip. Cihaz işlemci olarak MediaTek Helio P22’yi kullanıyor Son bir hatırlatma olarak da şunu söylemek gerekiyor zira şu an için telefon sadece Japonya’da satışa sunulmakta.

Kaynak : https://bidebu.net/teknoloji/ciplak-fotograf-cekmenizi-engelleyecek-telefon-tone-e20/

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: