Güncel

ÇINARCIK’TA 2. MAG YAPILANMASI VE ARAMA KURTARMA EĞİTİMLERİ SONA ERDİ

Ocak ayında Çınarcık’taki Afet Bilinç Eğitimlerine başlayan Mag-Der, 23 Şubat itibariyle eğitimlerin tamamlandığını duyurdu. Teorik ve pratik eğitimlerin hepsini başarıyla tamamlayan Mag adayları, Çınarcık ilçesi ve Koru beldesinde görevlerine başlayacaklar.

Yalova Mag-Der, Mag-Der Çınarcık eğitimlerinin tamamlandığını duyurdu. 10 Şubat’ta başlayan eğitimlerde adaylar; MAG tanıtımı, bireylere yönelik afet bilinç eğitimi, afet psikolojisi, arama kurtarmanın 5 aşaması, Telsiz-İlk yardım-Yangın eğitimlerini teorik olarak aldı ve 23 Şubat’ta saha eğitimi almak üzere K-77 Enkaz alanında toplandı.

Pratik eğitimlerinde tahkimat-enkazda arama kurtarma-telsiz ve Mag Ekipmanlarının tanıtılıp uygulandığı istasyonlarda eğitimler, ip bağlama teknikleri, iple sedye sabitleme eğitimi ile devam etti. 2 haftalık Afet Bilinç Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar,  saha eğitimi sonrası yapılan test sınavı ile bu zorlu maratonu bitirip, Mag yemini ettikten sonra  Mag üyesi olmaya hak kazandılar.   

Mag-Der Başkanı Sabri KARAÇAM, eğitimlerin ardından yaptığı açıklamada “Eğitimlerimiz belirli aralıklarla devam edecek. Yalova İlçelerimizde eğitim vererek yeni mahalle yapılanmalarını çoğaltmak istiyoruz.  Koru Beldemizde, Armutlu İlçemizde, Güneyköy, Sugören, Yalova Üniversitesinde MAG yapılanması çalışmalarımız yapılacaktır. Amacımız oluşacak depremde Yalova’da kendi yağımızla kavrulmak için gerekli çalışmaları yapmaktır. Yalova, Bursa, Marmara, Adapazarı İznik, Gemlik de, olacak depremlerden etkilenecektir.” Şeklinde konuştu ve her zaman yaptığı çağrısını yineledi;

“’İlk 72 Saat!
Afet sonrasındaki ilk 72 saat, hayat kurtarma açısından en kritik saatlerdir.
Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve Ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir. Mahalle afet Gönüllüleri mahallenin içinden çıkmış eğitim almış ve Ekipmanı olan bir kuruluştur. Eğitim, Ekipman ve organizasyon sağlayarak, mahalle bazında, özellikle afet sonrasındaki kritik saatlerde müdahale imkân ve kabiliyeti vardır’’

Bu anlamda:

Yalova Mag-Der olarak Tatbikatlar ve eğitim tazelemelerine önem vermekteyiz ekipler bu şekilde daha hazır ve dinamik kalmaktadır. Tatbikattaki amacımız Mag’ların birbirini yakından tanıması, kaynaşması, oluşacak olan herhangi bir Afet’te ekiplerin birbirine yardım etmeleri herhangi bir depremde destek vermeleri Afet planımızda yer almaktadır. Afet Planlamasındaki yapıyı güçlü ve kalıcı kılmak için tatbikatlar zaman zamanda yapılacaktır.

Okullarda Afet Bilinç eğitimlerimizde bir taraftan devam ediyor.

Afet Bilinç Eğitimi Halkımıza da verilecek.

Afet Bilinç Eğitimleri mi almak istiyorsunuz gelelim deprem öncesi deprem sırasında yapılacakları uygulamalı anlatalım

Çare sizsiniz! Eğer örgütlenmez, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğinizi bilmezseniz, çaresiz kalırsınız!

Gelin el ele verelim.

Eğitimlerimiz süresinde; Çınarcık Kaymakamımız Soner Kırlı, Belediye Başkanımıza Numan Soyer’e,Koru Belediyeye BaşkanımızKamil Yaman’aAfad Müdürlüğüne,Çınarcık Belediyesine, Çınarcıkİtfaiyesine, Yalova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (YADOS)Yönetim kurulu Başkanı Yusuf İşsevere, İp Eğitimlerini veren İbrahim Karayele, K-77 Arama Kurtarma Derneğine, Çınarcık Çam Mahallesi Muhtarımız Mehmet Edepali’ye Çallıca Muhtarımız Ali Başkana MAG Eğitmenlerine,Çınarcık Koordinatörümüz Murta Bilgin, Sema Ata’ya, Handan Altınay Gündengüne, Derneğimiz ve şahsım adına Desteklerden dolayı teşekkür ederim.

Sabri Karaçam

Yalova Mag-Der

Yön. Kurulu Baş.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: