Güncel

Çınarcık ve Koru’da MAG Üyeleri Çoğalıyor

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) tarafından Çınarcık’ta düzenlenen eğitimleri tamamlayan MAG’lar düzenlenen törende  sertifikalarını aldılar.

Sertifika törenine Çınarcık Kaymakam Soner Kırlı ,Çınarcık  Belediye Başkan vekili Nizamettin Balkaya, Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman , Çınarcık İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit, Yalova MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, mahalle muhtarları ve MAG’lar katıldılar.

Yalova MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam törende yaptığı konuşmada ” 14-25 tarihlerinde Teorik eğitimleri 27 Ekimde pratik Eğitimleri başarılı bir şekilde bitirdik. Mag adayları Eğitimleri başarıyla bitirerek aramıza katıldı. Yeni Mag’larımız Çınarcık İlçemiz ’de görevlerine başlayacaklar. Tabii ki Konteyner ve Ekipmanlarını temin edip düzenlerini kurduğumuz zaman. Arkadaşlarımıza hoş geldin der yeni görevlerinde başarılar dileriz. Çare sizsiniz! Eğer örgütlenmez deprem öncesinde sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini bilmezseniz, çaresiz kalırsınız! seyirci değil katılımcı olalım !! Amacımız depremi hatırlatmak değil. Biz hatırlatma sakta ara sıra oluşan deprem her kesi rahatsız etmektedir insanlarımız sokağa dökülmektedir. Depremle yatıp kalkmayın deprem normal bir olaydır Deprem öldürmez bina öldürür, bilinçli olmak deprem risklerini azaltır. ” dedi.

Bölgede oluşacak bir Depremde ilk müdahalenin Maglar tarafından yapılacağının bir gerçek olduğunu, Marmara’da olacak depremin Yoğun nüfusu etkileyeceği, arama kurtarma ekiplerinin yetmeyeceği Yalova’da arama kurtarma ekiplerine ihtiyaç duyulacağını, bu açığın kapatılması için yerel İdarelerin her konuda destek vermeleri gerektiğini söyledi. Yerel Yönetimlerin bu konularda ciddi bir çalışma yapmaları gerektiğini, Mag’lar için Ekipman desteğinin sağlanması için Yalova’daki Belediyelerin çalışma yapmalarının önemi üstünde bilgilendirmeler yaptı. Depremlerle başa çıkmak yalnızca Devletle ve yerel idarelerin çabasıyla olamaz. Muhakkakı Vatandaşın bu işin içinde olması gerekmektedir. Hem Afet Bilinç Eğitimlerinin alınması konusunda hem de arama kurtarma Eğitimlerinin alınmasında gönüllü çalışmalarda destek vermesi gerekmektedir. Konuşma yapan Çınarcık Kaymakamı Soner Kırlı Yalova Mag-Der e teşekkür ederek önemli bir görev üstlendiklerini ve bu konularda destek vereceklerini söyledi. Sertifika almaya hak kazanan mag’ların Sertifikaları katılımcılar tarafından verildi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: