Güncel

ÇİFTLİKKÖY’DE OBEZİTE İLE MÜCADELE PROGRAMI BAŞLADI

Çiftlikköy Belediyesi ile Özel Atakent Hastanesi arasında imzalanan protokol kapsamında obezite ile mücadele programı start aldı. Etkinliğe katılan Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar,çağımızın en önemli sorunlarından birisi olan ve pek çok hastalığa davetiye çıkaran obezite ile mücadele kapsamında bayanları, belediye bünyesinde her mahallede bulunan kadın destek merkezlerinde devam eden pilates, zumba, aerobik gibi sportif kurslara katılmaya davet etti.Etkinlikte ilk beden kitle endeksi ölçümünü yaptıran isim de Başkan Silpagar oldu.

BOY KİTLE ENDEKSİ 45’İ GEÇEN İSİMLER BELİRLENDİ

Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya katılan Çiftlikköylü bayanlar, boy kitle endeksi ölçümlerini yaptırarak beden form durumları hakkında bilgiler aldı. Özel Atakent Hastanesi’nden Diyetisyen Fatih Çetinkaya, Hasta Hakları Sorumlusu Didem Uyanık ve Halkla İlişkiler Kurumsal İletişim Müdürü Ayşe Ertuna’nın nezaretinde gerçekleştirilen programda, boy kitle endeksi ciddi obezite riski olan 45’i geçenler belirlendi. Belirlenen isimler, imzalanan protokol uyarınca 6 ay boyunca ücretsiz diyetisyenlik hizmetinden faydalanacak. Özel Atakent Hastanesi’ne ulaşımları da Çiftlikköy Belediyesi tarafından sağlanacak servis hizmeti ile ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Program hakkında bilgi veren Diyetisyen Fatih Çetinkaya, dünyada her üç kişiden birinin obezite ile mücadele ettiğini belirterek, “Bu artık küresel bir problem. Sosyal medyada bir çok bilgi dolaşıyor ama gerçekte nasıl bunun hesaplaması yapılır, onun hakkında bilgi vermek istiyorum. Boy kitle endeksimiz 18,5 – 24,9 arasında ise normal ideal kilo, 25-30 aralığında ise hafif şişman, 30 ve üzeri olduğunuzda ise obezite demektir. 30-35 aralığında obez, 35-40 aralığında ise morbid obez dediğimiz daha ileri derecelere çıkmış oluyoruz. Türkiye artık obezite sınırlarını zorlamaya başladı. Avrupa’da nerdeyse birinciyiz. Beslenme alışkanlıklarımız çok kötü. Bunlar diyabet gibi hastalıkların artışına neden oluyor.Burada başladığımız program ile beden kitle endeksi 45’in üzerinde olan 50 kişiyle 6 ay boyunca herhafta birlikte etkinlikler, yürüyüşler, aktiviteler, diyet programları gerçekleştireceğiz. Ayrıca Çiftlikköy belediyesi bünyesinde çeşitli seminerlerimiz olacak” diye bilgi verdi.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar da Çiftlikköy’de çağın hastalığı obeziteye karşı mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini dile getirdi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: