Özel Haber Sağlık Yalova

Birlikte Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Nurcan Bayar :”ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”

Yalova da bulunan derneklerin Yalovalılara ne gibi katkıda bulunduğunu ve Dernek başkanlarını tanıma yönünde hazırladığımız soruları sohbet tadında sizlere ilk sosyal medyada canlı yayın alarak ulaştırıyoruz. Yalovalıların bize ulaşarak dernekler hakkında bilgi almak dernek başkanlarının makamlı kişilere plaket ve çiçek sunan başkanlar olup olmadığını sordular. Bizde ilk olarak dernek başkanlarımızın kendilerini tanıtmalarını ve derneklerinin Yalovalılara ne gibi bir destek sağladıklarını sorduk.

Yazı dizimizin ilk konuğu Birlikte Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Nurcan Bayar oldu. Nurcan Bayar ,” 3 Sene Çiftlikköy de , 1 Sene Kazımiye Köyünde , 1 Senede Kurtköy de olmak üzere ve bir çok yerde 5-6 Sene boyunca dikiş nakış öğretmenliği yaptım. Evlenene kadar sürdü. Evlendikten sonra çalışmama izin verilmedi. Duyarlılığımın sebebi, 2 çocuk annesiydim. Hala öyle adlediyorum. Büyük oğlumu Kanserden kaybettim. O zorlu süreci çok iyi bilirim. Bu sebeple çok duyarlıydım. ”

Kemoterapi Yalova’ya gelecek

Nurcan Bayar şöyle devam etti ”Oğlumu kaybettikten sonra Volkan Tumgan adlı kardeşim bir sosyal medya sayfası açmış. Kanser hastalığı birliği adı altında bir platform sayfası ilk üye olan bendim. Kendisi ile görüştüğümde 3 kardeşini kanserden kaybettiğini babasının kanser ve babasını il dışına kemoterapiye götürmekte sıkıntılı olduğunu , madem ben babamı kemoterapiye götüremiyorum babamın ayağına getiririm şeklinde bana anlattı. Bende oğluma söz vermiştim. Oğlumda Bursa’ya gitmeyi hiç istemiyordu. Bizde oğlumla kemoterapinin buraya gelmesi için erken tanı için beraber savaşacaktık. Oğlumla olmadı ama Volkan kardeşimle 2014 Yılında böyle bir platform sayfası ile olaya devam ettik. 8 Ay gibi bir sürede bayağı bir çoğaldık. Bu süre zarfında Başbakana , İçişleri Bakanına , Sağlık Bakanı ve en son Cumhurbaşkanına yazılar yazdık. Valiye gittik. Asla olmaz dediler. Sebebi de diğer büyük illere yakın oluşu ve Yalova’nın küçük olmasını gösterdiler. İmkansız dediler ama biz Yalova da bir bütün olduk. 25 Bin imza topladık. Bu imzaları bizzat kendi yazımla Cumhurbaşkanına gönderdim. Onu gönderene kadar Millet vekillerini araya koyduk. Vali ile görüştük. Kamu hastaneleri birliği başkanını aramıştık. Nurcan hanım beni sıkıştırıyor demişti. Muharrem İnce konuyu meclise taşıdı. Cumhurbaşkanı da en azından kemoterapinin Yalova’ya gelmesinin sözünü verdi. Amacımız Yalova’ya Onkolojinin gelmesiydi. İçine girince asıl meselenin ERKEN TANI olduğunu öğrendik. ”

Dernekleşme Aşaması

”Kemoterapinin Yalova’ya gelme sözünü aldıktan sonra dernekleşmeye gittik. Bence bir çok hasta için çok iyi oldu. Yalova Kanser Hastaları Derneğini kurduk. 3-4 Sene o dernekte Başkanlık yaptım. Fakat fikir ayrılıkları nedeniyle ayrılmak zorunda bırakıldım. Ayrıldıktan sonra bir başka dernek açma niyetinde değildik. Benimle beraber 40 hasta dernekten ayrıldı. O sıralarda ONKODAY Başkanı ile görüşüyordum. Onkoday’in ve Türk Kanser Derneğinin ısrarı üzerine BİKAMDER’i açtık. Tamamen hasta ve hasta yakınlarından oluşan bir dernekti. İyide oldu diye düşünüyorum çünkü amacına şimdi ulaştı ve oğluma verdiğim sözümü tutuyorum” dedi.

”Bikamder açıldıktan sonra hastalarla canı yananlarla yola çıktığımız için 5 kuruşsuz başladık. Ama mangal gibi yürekler vardı. Bir sürü aktivitelerimiz de oldu bunlardan gelen yardım ve desteklerle kanser hastalarına ilaç ve ihtiyaçlarını bu gelen maddi yardımlardan karşılayabildik. Geçen sene meme kanseri farkındalık ayında bir çok kurumla beraber farkındalık yürüyüşü yaptık. Bu bayağı ses getirdi. Erken tanı teşhisinin insanlara farkındalık getirmesine çalışıyoruz. İnşallah sesimizi duyuruyoruzdur diye düşünüyorum. ”

Şarkılı Türkülü Dernek mi ?

” Benimde kulağıma geldi. Ben buna çok gülüyorum. Çünkü kanser derneği denilince genelde İnsanlar korkuyor. Gelmek istemiyorlar. Kanser olan arkadaşlarımı ve hastalarımız buraya gelince özel sorunlarına da destek olabiliyoruz ama maneviyatta çok önemli burada şarkılar türkülerle motivasyon veriyoruz. Buraya oturduğumuzda çok fazla kanserden bahsetmiyoruz. Onların önemli olan mutlulukları diyoruz. Onlar müzik dinleyemez şarkı söyleyemez mi ? Ayrıca yakın bir zamanda üyemiz olsun olmasın böyle bir müzik topluluğu çalışması düşünüyoruz. ”

Çevre Temizliği Etkinliği Ses Getirdi

” Bu etkinliği yönetim kurulu kararınca her ilkbahar ve sonbaharda yapmak için karar aldık. Bu projeyi hazırlarken şöyle düşündüm. Duyarsız insanımız çok fazla piknik alanlarında çöplerini bırakanlar çok fazla , maskelerini eldivenlerini atanlar umursamayanlar var. Bu kirlilik mikrop üretebiliyor. Bu durum çok ciddi. Kanser hastalığını geçirmiş yada kanser hastası olan, bu çöpleri atanlar; kanser hastalarının çöpleri topladığını görürlerse birazda utanırlar diye düşündüm. Normal insanın çöp tıpalaması başka hasta insanın çöp toplaması daha başka …”

Evde Kal Günlerinde Hastalarımıza Destek Olduk

”Kan arayan, plazma arayan hastalarımız, hastane süreçleri hastaların dışarı çıkamamalarından dolayı sıkıntıları hem maddi hem manevi destek olduk. Olanakları olandan olmayana verme suretiyle destek olmaya çalıştık. En çok hastanede olan hastalarımıza yardımcı olmaya çalıştık. O ara kan ihtiyaçları vardı. Kan bulmak için seferber olduk. ”

Haber Video:https://youtu.be/dbDkVnpxEiE

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: