Güncel Köşe Yazıları Kültür-Sanat

Bir Çınar Ağacının Dalı için Köşk mü Yürütülürmüş Belgesel Filmi Bile Çekiliyor

Başlığı okuyanların bu yazıyı çok merak ettiklerini de var sayar isek yepyeni bir köşe ve makale hatta tanıtımla ve bir de bunu film çekileceği ile ilgili yazıya dönüştürür isem bana yazar olan arkadaşlarımın çok kızmasına bile aldırmadan yazıyorum.

Yalova denilince ilk aklımıza gelen Yürüyen Köşktür. Yüce Atatürk’ün bir ağaç dalını kesmemek adına Köşk’ünü yürütmesi Ağaca verdiği değeri o zamandan bu zamana kadar dilden dile anlatılarak getirilmiştir.

Atatürk, 21 Ağustos 1929 tarihinde İstanbul’dan Bursa’ya gitmek üzere yola çıkar. Ertuğrul yatıyla Yalova açıklarından geçerken sahilde gördüğü ulu çınar O’nu çok etkiler. Tekneyle kıyıya çıkıp ağacın gölgesinde oturan Atatürk, çınarın yanına kendisi için küçük bir ev yapılmasını ister. Ahşap iki katlı bu ev 22 günde yapılarak 12 Eylül 1929’da tamamlanır.

Tam  bir yıl sonra  1930 yılının yaz aylarında Atatürk  Millet Çiftliği’ndeki köşküne gelir. Köşkün hemen yanındaki ulu çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bir bahçıvan ile karşılaşır. Ağacın dallarının binanın çatısına ve duvarına dayandığını öğrenen Atatürk o meşhur emrini verir “Dal kesilmeyecek Köşk kaydırılacak! ” 

Bu emir üzerine 8 Ağustos 1930 tarihinde İstanbul Fen İşleri Yollar ve Köprüler Şubesinden gelen mimar  ve mühendis  ekipler  tarafından başlatılan çalışma ile köşkün etrafı temel seviyesine kadar kazılır ve temelin altına tramvay rayları yerleştirilir.  Öncelikle köşkün teras bölümü bir günde kaydırılır, geri kalan iki gün içinde de ana binanın raylar üzerinde yürütülmesi işlemi tamamlanır ve bina 4.80 m. kadar doğuya kaydırılır. Böylece köşk yıkılmaktan, ağaç dalı da kesilmekten kurtulur. Çevre bilinçlenmesi konusunda bir  ilk teşkil eden bu olaydan sonra yapının adı “Yürüyen Köşk” olur. Mustafa Kemal  Atatürk, dönemin önemli Türk  ve yabancı devlet adamlarını burada ağırlamış, Türkiye’nin siyasi ve toplumsal tarihine yön verecek  önemli kararlarını yine bu köşkte almıştır. Atatürk köşke 1930-1937 yılları arasında aralıklarla gelip gitmiştir.

Köşk, Kültür Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ile korunması gerekli Kültür ve Tabiat Varlıkları arasında sayılmış ve tescili yapılmıştır. 2006 yılında, Yalova Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak ziyaretçilere açılmıştır. 

Nasıl Gidilir?

Yalova merkezinden Araştırma Sahili Plajı yürüyüş yolu kullanılarak gidilebilir. Özel araçla ise Yalova Adliyesi’nin hemen yan tarafından giriş sağlanabilir.

Yürüyen Köşk Hikayesi böyle olabilir fakat içinize çektiğiniz hava müthiştir. En güzel gün batımı Yürüyen Köşkten izlenilir. Yürüyen köşk ve Çınar ağacı yolların geçmesine meydan okurcasına duruşları ile Yalova’ya gelip ziyaret edenleri kendilerine hayran bırakmaktadır.

Bugünler de ise konuşulan Yürüyen Köşk’ün kolonyası hediyelik eşyalarından çok Filminin yapılması hakkında …

Yanlış okumuyorsunuz. Yürüyen Köşk Belgesel filmi yapılıyor. Bu belgesel film için Yapımcı-Yönetmen Sayın Fehmi Gerçeker Ekibi ile kasımın ilk haftasında çekimlere başlamış. 2020 Mayıs ayında bitirilmesi hedeflenen Yürüyen Köşk belgeselinde konularında uzman olan; araştırmacı-yazar Sinan Meydan, Yürüyen Köşk kitabı yazarı Metin Erdoğan, Tema Vakfı Başkanı Deniz Ataç, WWF (Doğal Yaşamı Koruma) Türkiye Başkanı Aslı Pasinli, İTÜ Atatürk İlkeleri ve Inkilap Tarihi bölümü öğretim üyesi ve yazar Seda Bayındır Uluskan, Prof. Dr. Özcan Konur, Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Yalova Beldiye Başkanı Vefa Salman ile Londra’dan David Mousdale gibi yurt dışından bazı uzmanlar özel çekimlerle filmde yer alıyorlar.

Yürüyen Köşk Belgesel Konusunda Basına Açıklama yapan Yapımcı-Yönetmen Fehmi Gerçeker ”Dünyanın çeşitli ülkelerinde çevreyi korumak için gösteriler ve yürüyüşler yapılırken, çevre kavramının ortaya çıkmasından yıllarca önce Atatürk 20’li yıllarda çevre konusunda çok sayıda önemli söylemde bulunmuş ve uygulamalar gerçekleştirmiştir.

Yaptığımız belgesel filmle dünyanın ilk çevreci devlet başkanı olan Atatürk’ün bu çok az bilinen yönünü ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Film, Türkçe yanında, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Japonca olacaktır. “Yürüyen Köşk” filminin bütün dünya TV’lerine dağıtımı yapılacaktır.” dedi.

Bekleyip göreceğiz . En önemlisi Filmin Yapımcı-Yönetmeni ve Kuvvetli ekibi , özlemle aradığımız Yüce Atamızla ilgili her kareyi tarih kokan her görseli ile anımıza keyif katacaktır.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: