Güncel

BAYAN SİLPAGAR KURSİYERLERLE EBRU YAPTI

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ın eşi Nursel Silpagar, Çiftlikköy Belediyesi KültürMerkezi’nde gerçekleştirilen ebru yapım atölye çalışmasına katılarak kursiyerlerle birlikte ebru yaptı.

Kültür Merkezi bünyesinde devam eden Resim Kursuna katılan kursiyerler, bu kez ebru atölyesiçalışması yaptı. Resim sanatının bu yönüyle de kavranması ve ebru tekniğinin tanıtımı amacıyla birdersi bu çalışmaya ayırdıklarını belirten Resim Öğretmeni Ceylan Geyik, kursiyerlere ebru yapımınındetaylarını anlattı. Çalışma hakkında bilgi veren Geyik, ebru teknesi içindeki kitreye fırça aracılığı ileserpilen toprak boyalarının od adı verilen araçla kağıt üzerinde dağıtılarak şekil verildiğini aktardı.

Geleneksel sanatlarımızdan ebru yapımının huzur verici bir uğraş olduğunu ifade eden Bayan Silpagar da, diğer kursiyerlerle birlikte katre içine fırça yardımıyla boyalar katarak ortaya kendi desenini çıkardı. En eski Türk kağıt süsleme sanatlarından olan ebrunun tarihi 13’üncü yüzyıla kadar gidiyor.Türkistan Semerkant’ta yapıldığı bilinen ebru, o tarihten bugüne ebruzenler tarafından yaşatılıyor.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: