Bilim - Teknoloji

Baştan Sona “Pardus” Projesi

Tarihler 2003 yılını gösterdiğinde Türkiye devlet ve kamu kuruluşlarının ihtiyacını karşılama amacıyla kendine özgü bir işletim sistemi kurma amacıyla TÜBİTAK’a görev verir ve TÜBİTAK Linux çekirdeğini kullanarak bir işletim sistemi hazırlığına girecektir ancak Genel Kurmay Başkanlığı haricinde bu projeye destek veren çok fazla kurum bulunmaz ancak Genel Kurmay Başkanlığı bu projeye ciddi anlamda destek vermiştir zira Türkiye Microsoft’a aylık ciddi anlamda para vermektedir lisans ücreti olarak.

İlk sürümü 2005 yılında piyasaya sürülen Pardus herhangi bir işletim sistemi altyapısı kullanmadan tamamen kendine özgü geliştirilmiş bir işletim sistemi olarak dağıtılmaya başlandı ve kullanım için herhangi bir ücret ödenmezken tamamen ücretsizdi.

Pardus 2011 yılına kadar kendine özgü hazırlanmış ve herhangi bir işletim sisteminin alt yapısını kullanmadan geliştirilmiş Pisi (Paket Yöneticisi) , Çomar (Yapılandırma Yöneticisi),Yalı (Kurulum Yöneticisi), Müdür (Açılış Yönetici), Kaptan (İlk Ayar Sihirbazı) gibi kendine özgü projelerle beraber kullanılmış iken bu tarihten sonra proje tüm yan projelerle birlikte rafa kaldırılarak proje kapatılmış ve geliştirici ekip TÜBİTAK’tan tasfiye edilmiştir. Ancak tarihler 2012 yılını gösterdiğinde ise gerek siyasi gerek ekonomik koşullar sebebiyle TÜBİTAK Fatih projesi ile birlikte Pardus’u yeniden gündeme getirdi ve rafa kaldırılan proje yeniden ele alındı ancak desteklenen yan projeler kapatılarak tamamen farklı bir Linux dağıtımı olan Debian alt yapısına geçildi, fakat kendine özgü başlatılan Pardus projesi, tasfiye edilen geliştirici ekip tarafından, son kararlı sürümü referans alınarak gönüllülük esasında geliştirilmeye “Pisi Linux” adı altında devam edildi. Pisi Linux eski Pardus projesinde kaldırılan tüm projelere sahip çıkarak geliştirilmeye devam etmektedir.

“Pardus 2013 Anadolu Parsı” adı altında Debian alt yapısı kullanılarak geliştirilen ilk Pardus sürümünü TÜBİTAK 2013 yılında yayınladı ve artık bireysel kullanıcıları değil daha çok kurumsal olarak hizmet vereceklerini açıkladılar. Böylece artık Pardus kamu kurumlarında, sunucularda ve eğitim kurumlarında kullanılmak üzere tasarlanmış oldu Yine de ilk başlarda Pardus’a yeterince ilgi olmasa bile son yıllarda Millilik ve Yerlilik kavramlarının benimsenmesi ile Pardus bir çok yerel yönetim kurumlarında ve hastanelerde kullanılmaya başlandı.

Pardus Milli ve Yerli mi ?

Genel manada “açık kaynak” tabirinin izah edilmesi gerekir bu soruya cevap vermek için. Linux, temel olarak Finlandiya Üniversitesinde öğrenci olan Linus Torvalds’ın ödevi için insanlardan yardım istemesi ile konuya hakim olanların buna destek vermesi sonucu ortaya çıkmış bir işletim sistemidir. Dolayısı ile herhangi bir kurum veya devlet denetiminde değil gönüllü insanların geliştirilmesi ile açık kaynak kodlu olarak oluştuğu için Linux konusunda kimse yerlilik veya millilikten bahsedemez ancak bu yapılan işletim sistemini herhangi biri yabancı diye de tabir edemez. İşte bu sebepten dolayı söz konusu açık kaynak kodlu işletim sistemi veya programlarda yerlilik millilik konusu ülkenin o işletim sistemine ne kadar proje eklediği ile ilgilidir. Mesela Ubuntu Kylin Çin için geliştirilmiş bir işletim sistemi iken Rusya Astra Linux Almanya ise Suse’yi geliştirmiştir.

Pardus şu an 17.5 sürümü ile son dağıtımı yayınlanmış ve hala geliştirilmeye Debian işletim sistemi ile paralel olarak devam etmektedir. İndirmek isteyen okuyucuların burayı tıklayarak ilgili sayfadan .iso dosyasını indirerek kurulum yönergelerini izlemeleri yeterlidir.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: