Güncel

Başkan Salman Mahalle Komiteleri Hakkında Muhtarları Bilgilendirdi

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında kentin 14 mahallesinin muhtarları ile düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Başkan Salman,toplantıda yürürlüğe geçirilecek mahalle komiteleri hakkında bilgiler verdi.

Mahalle Komitelerinde; Şeffaf Oda, Şeffaf Yönetim çerçevesinde vatandaş ile belediye ilişkilerinin güçlendirilmesi düşüncesiyle, demokratik, şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışı esas alınarak halkın yerel yönetim ve karar süreçlerine katılımının sağlanması, mahallenin birikim ve potansiyelinin örgütlenerek yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı yapması ve Yalova’da bulunan her bir mahallede yaşayanların kent yönetimine katılmaları amaç edinildi. Bu düşünceyle Mahalle Komiteleri; Yalova’nın yaşanabilir bir kent yönetiminde aktif rol almalarını hedefleyen ve gönüllülük esasına dayalı bir yapı ile kuruluyor.

Konu ile ilgili muhtarları bilgilendiren Başkan Salman, “Özel Kalem Müdürlüğümüz bünyesinde hayata geçirilecek Yalova Mahalle Komiteleri Projesi, merkezde bulunan 14 mahalleyi kapsayacak. Mahalle Komiteleri, mahallenin ortak ihtiyaçlarını belirlemek, yaşam kalitesini geliştirmek, mahallelinin belediyenin yönetiminde karar süreçlerine katılımını sağlaması konularında çalışmalar yürütecek. Her mahalle muhtarının başkanlığını yürüteceği Mahalle Komiteleri, mahallesiyle ilgili önceliklere karar verecek, fikirler üretecek ve mahallelilik kültürünü ve demokrasi bilincini geliştirecek çalışmalar yapacak. Mahallenin özeline yönelik sorunlara mahalle bazında çözümler üretecek. Kadın, çocuk ve özel insanların(engellilerin) kent yaşamına aktif katılımını sağlayacak atölyeler ve eğitimler düzenleyecek ve belediye tarafından düzenlenen eğitim ve etkinliklere katılım sağlayacak” dedi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: