Güncel Yalova

Başkan Salman FECC Katılımcılarını Yürüyen Köşk’te Ağırladı

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, FECC Avrupa Karnaval Şehirleri Federasyonunun 39 Yıllık Kongresi’ne katılmak üzere kentimize gelen misafirleri Yürüyen Köşk’te ağırladı.

Dünya’da ilk çevrecilik mesajının verildiği köşkün hikayesini konuklarına anlatan Başkan Salman, “Bundan yaklaşık 90 sene önce çevre bilinci henüz bu kadar gelişmemişken Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Yalova’daki bu meşhur çınar ağacının güzelliğine hayran kalıyor. Burada kendisine ev yapılmasını istiyor. Yapımı sırasında çınar ağacının sadece bir dalı köşkün çatısına geliyor. Ata’mıza haber veriyorlar. Ağacın dalı çatıya geliyor. Kesmek gerekiyor diyorlar. Ata’mız da ne ağacı ne dalı kesin diyor. Bu bir çevre dersidir. İstanbul Belediyesinden gelen mühendisler köşkün kaydırılması için çalışmalar başlatıyor. Tren rayları döşeniyor. Bu sayede köşk 4 metre 80 cm doğuya doğru kaydırılıyor. Ağacın dalı bu sayede kesilmekten kurtarılıyor. Böylece Ata’mız bütün dünyaya 90 sene önce nasıl bir lider olduğunu, nasıl ileri görüşlü olduğunu, nasıl çevreci olduğunu kanıtlıyor” şeklinde konuştu.

Atatürk’ün Yalova’ya ilk olarak 19 Ağustos 1929’da geldiğini söyleyen Başkan Salman,“Atatürk, Yalova’ya 17 defa günübirlik her yıl da düzenli olarak Yalova’ya gelmiş. Toplamda ise 313 gün 270 gecesini Yalova’da geçiriyor. Ankara ve İstanbul’dan sonra en çok kaldığı üçüncü kent Yalova’dır. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumunun kurulma kararları Yalova’da alınıyor. Kur’an-ı Kerim’in Türkçeleştirme çalışmaları Yalova’da yapılıyor. Serbest Cumhuriyet Fırkasının kuruluşu yani çok partili hayata geçiş, yine Yalova’da alınan kararlardan biri. Ata’mız birçok yabancı devlet adamını, Amerikan, Sovyet ve İtalyan büyük elçilerini Yalova’da ağırlıyor. Ata’mızın Yalova’da 2 çiftliği ve 3 evi bulunuyor” dedi.

Başkan Salman verdiği bilgilerin ardından katılımcılar tarafından takdim edilen hediyeleri kabul edip kendileri ile Yürüyen Köşk’ün önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: