Köşe Yazıları

Asrın Mutfağı …

Her hafta yazılarımız ve haberlerimizle sizlere bu hayat yolunuzda tartışmalı ya da bilgilendirici yazılar paylaşmaya devam ediyoruz. Her basın çalışanı gibi el altına gelen haberleri kesiyoruz biçiyoruz siliyoruz ve şekillendirerek sizlere hazır hale getiriyoruz.

Her basın çalışanı bunları her gün yapıyor ve bu tek haberden hesaplar isek 100 haber v.s. bu işlemden geçiyor. Her gelen haberi kayda almıyoruz. Bunlar da araştırılarak sizlerin karşısına çıkıyor. Her yazılan çizilen yada sizlere ulaştırılmayan yazılar bir hafta da sırasına bölünüyor. Hazır haber dediğimiz mail haberleri ise kopyala yapıştır. Düzenle şeklinde oluyor. Hazır haber dediklerimiz türünden bunlar. Habere gitmeden mail yoluyla bize ulaşır. Fotoğrafları da biz çekmeyiz hatta onlarda mail haberlerini gönderene aittir.

Haberi biz yaparsak ki bu bizim için daha zor işte o zaman basının mutfağı hazırlanır ve çalışanları ile işleme başlar.
Tasarımcısı, editörü, edebi kalemleri harekete geçer.
Hazır haber yerine mutfaktan çıkan haberi daha çok tercih eder basın mensupları(yani bizler)…
Bu zamanda yani bu hafta da yeni haberleri bekleye duralım. Her güne haber paylaşımcılığı da şöyle bir kenarda dursun yeni haberler var elimizde..
Haber mutfağımızdan biraz bahsedeyim dedim. Hani size gelene kadar biz neler yaşıyoruz görün istedim.

Zor işiniz diyeceksiniz aslında değil biz zor olanın peşindeyiz diyelim.
Mesela bu hafta Yalovayı sallayan şiddetli sarsıntılı haberler ortaya çıktı. Bir çok ulusal ve yerel basın takibin de kaldı. Hazır haber yerine her gün sosyal medyalarında paylaşım üzerine paylaşım yaptılar .
Benim gibi azınlığımızda bu haberlere girmedik. Şimdi gelelim basın mutfağına her gün bu haberler sosyal medyada ve dijital haberlerde sizlerin önüne kat kat bilgiler sundular. Bu haberler ve bilgi bolluğu ile sizlerin haberdar olması için canlı yayınlar yapıldı.
Bu haberlerin muhatapları ise sessiz kaldı. Basın zaten hep tokatlanan ne deseler hep onlar suçlu hep tokatçılar haklı. Şimdi basın sizin yaptığınız her iyi etkinliği durumu haber yapsın . Sizinle ilgili sıkıntılı haber yapmasın öyle mi?

O zaman tüm basın mensupları ve gazete, dijital basın imtiyaz sahipleri işlerini bıraksınlar . Siz kendi haberlerinizi kendiniz yapın. O zaman halka doğru haberi anında ulaştırıp bilgi vermenin haberciliğin ne anlamı kaldı ?
Halk konuşur halk dedikodu yapar halk eleştirir. Ağzı olan konuşuyor diye bir söz var. Bu bazı kişilere dokunur kızar. Hatta mahkemelere kadar uzar.

İLK ÖNCE ETEĞİNİZDEKİ TAŞLARI TEMİZLEYİN

Bu güne kadar basın mensuplarına yer veren hatta basına dayalı her hangi bir etkinlikte bile bize bakılan bakış açılarınızdan sıyrılın. Herkes işini yapıyor. Basına verilen her yemekte ”yiyici basın” demekten de vazgeçin. Basına verdiğiniz her haber ile siz gündemde kalırsınız . Basın mensupları sizin verdiğiniz en doğru haberleri yazar ve yayınlar.
Basın kendini ön plana çıkarmak istese zaten elinde her bilgi yapmak istese yapar yayınlar.

Bu güne kadar sessizliği ile sesini ancak kendi sosyal medya hesaplarından duyuran basın mensupları arkadaşlarım bu yazımdan sonra belki beni eleştirecektir. Eleştiri insanı doğruya gitme konusunda geliştirir. Ben şahsen memnun olurum.

Fakat bu yazı bazı basın dışı arkadaşlarımı da kızdıracaktır. Kızmayın hatta sizde bu yarı çaplı eleştiriyi de kulak arkasında bir yere tutturun. Günü gelince anlarsınız. Elinizde sizinde mutfağınızda pişirecek bir bilginiz olur.

Asrın mutfağı dememin sebebi şu’dur ki; basın mutfağında kaynayan her haber tuzu yağı şekeri ve bir çok besin kaynağı bilgisi ile kamuoyuna hazırlanmaya devam edecek.
Bunu kabul etseniz de etmeseniz de ….

SAYGILARIMLA

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: