Sinema

Aslan ve Hürkuş İle Havalı Bir Macera

Yabancı Özentisinden Milli Kahramanlara

Yıllar önce ben henüz çocukken pek animasyon filmi olmamakla birlikte genellikle olanlar yabancı menşeli filmler olmuştu. Türk sinema sektörü, animasyon filmlerde pek fazla başarı sağlayamıyor bu sebeple daha çok normal sinema filmlerine ve hatta ihanet ve alengirli olaylarla dolu dizilere yöneliyorlardı. Bu furya bir süre sonra mafya ve asker dizileri oldu bunu takiben dizilerin sinema versiyonlarının çekimleri devam etti. Yayınlanan her film gün geçtikçe yeşilçam kültüründen uzaklaşıp yabancı çıplaklığı ile dolmaktaydı. 80’li yılların erotizm rüzgarından sonra yeniden batı özentisi filmlerle çıplaklık arttı. Bu yetişkin bireyler açısından genellikle problem teşkil etmese de çocuklar açısından oldukça kötü bir durum oluşturuyordu. Tüm bunlar çerçevesinde çocukların batı özentisinden uzaklaşması adına Türkiye’nin televizyon kanalı TRT çocuklara özel TRT Çocuk TV’yi yayına soktu. Öyle ki yanlış yönlendirme olabilir diye reklam bile yayınlamayan kanal bir çok milli değeri çocuk filmlerine empoze ederek eğitici bir platform da oldu. Yıllar önce yabancı süper kahramanların isimlerini kendilerine takma isim yapan çocuklar yerine şimdi kendi tarihindeki gerçek kahramanlara özenen çocuklar yetişti.

Efsane Pilot Vecihi Hürkuş

Kurtuluş savaşında sayısız başarılara imza atan Türk Tarihinin en önemli havacısı olan Pilot, Mühendis Vecihi Hürkuş, sadece Kurtuluş Savaşı zamanının değil tüm Türk tarihinin en başarılı ve ilginç simalarından biri olmuştur. Millilik çalışmalarına tüm hızla devam eden devlet birimleri, geçmişte Türk tarihi için önemli simaları da günümüzde geliştirilen teknolojilere isim olarak kazandırmış ve unutulmamalarını sağlamıştır. Bunlardan biri de yine Vecihi Hürkuş olmuş ve “Hürkuş” ismi TAI’nin yerli olarak geliştirilen eğitim uçağına verilmiştir. Vecihi Hürkuş’un hayatı bir çok filme de konu olmuştur. Son olarak TRT Çocuk TV’nin sevilen animasyon dizisi “Aslan”ın sinema versiyonu olan “Aslan ve Hürkuş Kayıp Elmas” filminde de Hürkuş uçağına da atıfta bulunulmuştur.

Genel konu itibariyle; Hürkuş karakteriyle bir araya gelerek bir macera sunacağı Aslan Hürkuş Kayıp Elmas filminde Aslan, kahraman bir pilot olan büyük büyük babasından kalan eşyaları kullanarak canlanabilen eski bir uçağın izini sürer. Bu uçağın adı Hürkuş‘tur. Bu eski uçak Aslan‘ın yardımıyla muhteşem bir uçak haline gelir. Filme ait film müziği ve kısa fragmanı ise aşağıda ki videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://bidebu.net/playtusu/aslan-ve-hurkus-ile-havali-bir-macera/

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: