Köşe Yazıları

ANNELER GÜNÜ

Anneler günü mayısın ikinci haftası ellerimizde çiçekler kalp desenli hediye paketlerine sarılmış kolonyalar parfümler kıyafetler takılar ya da ev eşyaları…

Kardeşler arası yarışlar benim hediyem bu sen ne aldın ben şunu aldım a bu renk almasaydın hani kırmızı fuları da buna uyardı gibi tezatlar ve gelişi güzel anlatımlarla geçireceğimiz bir gün olan annemize vereceğimiz değerin hediye almakla onu mutlu edeceğimiz bir gündü.

Bugün şöyle bir anılara gittiğimizde her anneler gününde heyecan dorukta Pazar gününe yetiştirebileceğim anneme en güzel hediyeyi alabileceğim ve annemin heyecanla ve güler yüzüyle hediyesini açıp gururla yüzümü okşayıp teşekkür etmesini hayal ederek geçirirdim.

Ama orta 2’ci sınıfa gider iken anneme hiç unutmuyorum. İnci küpeler almıştım. Param anca bu küpelere yetmişti. Öyle sanmayın babamdan aldığım harçlıkları ve hafta sonu yaptığım boncuklu bileklikleri satarak kazandığım paraları birleştirip almıştım.

Sabah çok heyecanlıydım. Kahvaltımızı yaptıktan sonra anneme hediyemi uzattım. Gözlerime baktı. Çakır gözleriyle baştan aşağı beni iyice süzdü. Sonra paketi açtı. Gözleri büyüdü. Bana hışımla sert sesle çıkıştı.

‘’Buna senin paran yetmez. Nereden nasıl aldın söyle çabuk dedi. Düşünün işte annenize hediye alıyorsunuz anneniz size çıkışıyor. Bende anneme her şeyi anlattım. Annem aferin kızım; bir amaç uğruna yaptığın güzel ve doğru işler seni yüceltir başarıdan başarıya taşır. Sen doğru iş yap herkes sever ve çevren de sevilirsin’’ dedi.

*SÜPRİZ

Tavuk suyuna çorba isimli kitabın 4’cü serisini oluşturan Anneler günü isimli kitaptan alıntıdır. :

Orta yaşlı kadın, evin içinde telaşlı bir haldeydi. Eşyaların yerini değiştiriyor, örtüleri düzeltiyor, arada bir mutfağa gidip pişmekte olan yemeğe bakıyor, tekrar salona dönüyordu. Sokaktan gelen her seste pencereye koşuyor, her duyduğu kapı zilinde de, başkasının zili olduğunu anlayıp üzülüyordu.

Başka şehirde iş bulan oğlu, hem uzak yerde olduğundan hem de izin alamadığından 2 aydır gelememişti. Orta yaşlı kadın, büyük bir özlemle oğlunun gelmesini ümit ediyor, kulağı zil sesinde, ayak sesinde telaşla bekliyordu. Her anneler gününde, çocuğunun ona “Anneciğim, annler günün kutlu olsun” diyerek, boynuna sarılmasına öyle alışmıştı ki, sanki oğlu kapıdan giriverecek ve koşup boynuna sarılacaktı, sonra da onun için hazırladığı tatlılardan yiyecekti. Oysa oğlu geleceğini söylememişti ki. Kadın, boynu bükük düşündü, “-ya gelmezse, ya izin alamadıysa.” İçini özlem dolu bir alevin yalayıp geçtiğini hissetti.

Kadın sabahtan hazırlığa başlamıştı.. Telaşlı halini gören eşi, sorup durmuştu;” Bu telaşın niye?” diye ama cevabını bir türlü alamamıştı. Sonunda da kadın; “-Bu gün evde işim çok, sen git-gez biraz” diye ısrar ederek, eşini rica-minnet dışarı çıkarmıştı. “Ya, telaşımın nedenini anlarsa, ya saatlerce beklediğim halde oğlum gelmezse” diye düşünmüştü. “Gelmezse” düşüncesiyle bir daha yüreği titremişti.

Saatler geçip gidiyordu, öğlen olmak üzereydi; “-Gelemiyorsan, bir telefon et bari, ‘anneciğim’ de..” İçinde sıkıntı armaya başlamıştı; “-Anneler gününü kutlamak için bir telefon bile etmeyecek mi acaba? Ben böyle bekliyorum ama o belki hatırlamadı bile. ‘Gözden ırak olan, gönülden de ırak olur’ sözü anneler için de geçerli olur mu hiç.

Olamaz canım, bir telefon eder en azından. Hoş telefon yetmez, özledim yavrumu, kara gözlerini, yaramaz gülüşünü yaramaz, dediğimi duysa yine darılır, ‘Beni çocuk gibi sevme’ der. Sanki nasıl seveceksem…”Çocuğunu düşündükçe, onunla konuştuğunu düşündükçe yüzü gülüyor, farkında olmadan bir anda neşeleniyordu.

Sonra duvardaki saate gözü takılıyor, yeniden  durgunlaşıyordu. “-Gelmeyecek, telefon bari etse..” diye düşündü istemeye istemeye. “-Sesini bari duymuş olurum”. Tam böyle düşünürken, cep telefonunun sesiyle irkildi, omuzlarında bir yorgunluk, bakışlarında bir burukluk telefona uzandı., ekranına baktı, arayan oğluydu.

Sevinmeli miydi? sevinemedi. …acaba …acaba gelemeyeceğini söylemek için mi aramıştı. Telefonda kutlayıp geçecek miydi anneler gününü, sarılamayacak mıydı yavrusuna?

Açtı telefonu; -Alo..

-Alo, nasılsın anneciğim? -Sağol yavrum, sen nasılsın?

-İyiyim anneciğim. -Ne yapıyorsun, işler nasıl?

-Biraz zor oldu ama alıştım, hem bu şehre, hem de işe alıştım.

-Öyle mi yavrucuğum. Söylemiyordu işte ne telefonda kutluyordu, ne de gelmeyeceğini söylüyordu. Sonunda dayanamayıp sordu; -İzin aldın mı yavrum?

-Evet anneciğim, izin aldım. Sen nerden bildin.

-Nerden mi, anneler günü için izin almadın mı?

-Ha, anneler günü doğru ya. Anneler günün kutlu olsun anneciğim.

-Sen  bunun için izin almadın mı?

-Ah anneciğim, çok sevdiğim, benim için çok önemli bir bayanı görmeye gideceğimi söyledim. Şefim de izin verdi. Şimdi onun yanına gidiyorum.

Orta yaşlı kadın durakladı, sesine hakim olmaya çalıştı. -Öyle mi, nasıl biriymiş bu?

-Anneciğim, emin ol bana, senin daha önce yaptığın yemeklerden daha lezzetlisini, daha önce yaptığın tatlılardan daha tatlısını yapmıştır, beni bekliyor şimdi.

-Ben… şey… Tamam yavrucuğum. Şey, umarım o da seni seviyordur.

-Sevdiğine eminim anne, zaten bu ilk iznimi sırf onu görmek için aldım. Babam nerde anne?

-Dışardaydı yavrum. Hah.. kapı çalıyor, sanırım baban geldi.

-Tamam anne selam söyle, ben de mis gibi kokuların geldiği, dünya da en çok değer verdiğim bir dünya güzelinin kapısındayım.

-Tamam yavrum, söylerim. Sonra yine ara yavrum. Allah’a emanet ol.

Telefonu kapattı. Oysa ne kadar özlemişti oğlunu, ne kadar görmek istiyordu. Kapıya eli uzanırken, gözünden süzülen yaşlara engel olamıyordu.

Kapıyı açtığında, boynuna atılan oğlunun “-Canım anneciğim, anneler günün kutlu olsun!” diye bağırması sanki bir rüya sahnesiymiş gibi geldi. Oğlu; “-Anneciğim, seni sevindirecek bir sürpriz yapayım dedim, lütfen ağlama” dese de, annesi sevinçten hıçkıra hıçkıra ağlıyordu.

Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun. Bu hafta mutlu huzurlu sağlıklı ve bol bereketli olarak geçsin. Çocuklar annelerinin annelerde evlatlarının değerini bilsin. Umutlu haftalar.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: