Güncel

31 Mart’ta Dünya Sigarasız Kalacak

31 Mart Dünya Sigarasız Günü olarak geçmesi dolayısıyla sigaranın zararlarından ve etkilerinden bahseden Yeşilay Yalova Şube Başkanı Ali Faik Aydın, ayrıntılı bir bilgilendirme yaptı.

Yeşilay Yalova Şube Başkanı Ali Faik Aydın konuşmasında “Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir. Sigaranın yol açtığı sağlık sorunların bazıları ise; kalp ve damar hastalıkları, bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH, damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, midede gastrit, ülser ve mide kanseri, ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri, ağız kokusu ve dişlerde sararma, gebelikte sigara içilmesi erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesi gibi sıralayabiliriz.

Sigarayı bırakan birey zamanla; sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye başlar.6 saat sonra kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başlar.12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit kan dolaşımınızdan temizlenir ve ciğerlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar.2 gün sonra tat ve koku duyularınız keskinleşir.2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir, bu da yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır.3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerleriniz güçlenir.5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya azalır.10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riskiyle aynı orana düşer.

İnsanımız sigaranın ne denli tehlikeli olduğunun tam olarak anlamıyor, anlamak istemiyor. Dünyada her yıl 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı her 10 saniyede bir kişinin sigaradan ölmesi demektir. Günde yaklaşık yarım paket sigara içen bir insan her gün beynine 300 nikotin vuruşu gönderiyor. Herkes “ben bırakamam!” diyor ama yanılıyor. Sigara bırakma tedavisinde davranış danışmanlığı ve ilaç tedavisi büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde pek çok hastanede Sigara Bırakma Poliklinikleri bulunmaktadır.Ayrıca özel sağlık kurumları da sigarayı bırakmaya yönelik ilaç ve psikolojik tedavi hizmeti vermektedir.İlaç tedavisinin amacı, sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu gidermektir. Bu ilaçlar doktor tarafından reçeteli olarak verilmektedir.Bunun dışında bir sağlık uzmanına başvurmadan satılan sigara bırakma ürünlerine itibar etmeyiniz.

Sigara içmenin ruhsal ve davranışsal yönleri olduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Bu faktörler yeterince incelenmezse, nikotin yoksunluğu geçtikten sonra kişi tekrar sigaraya başlayabilir. Hastanın bağımlılık kriterlerine göre planlanan psikolojik tedavide baş etme becerileri, öfke kontrolü, aile görüşmesi, motivasyona yönelik çalışmalar ve değişik terapi yöntemleri uygulanmaktadır.Bırakma tarihi belirleyin.Çevrenizdeki kişilere sigarayı bırakmayı planladığınızı söyleyin.Karşılaşabileceğiniz zorlukları kestirmeye çalışın ve plan yapın.Çevrenizdeki bütün sigara, çakmak, kibrit ve kül tablalarını uzaklaştırın.Bırakmanın yararlarını düşünün.Yapacak, ilgilenecek yeni şeyler bulun.

Çocuğunuz sigara kullanıyorsa ;

Çocuğunuzu sigara içerken yakaladığınızda zarar vermeden sadece elindeki paketi alınve sigara içilmemesi ile ilgili ev ya da okul kurallarını hatırlatın.Sigara ile her yakaladığınızda aynı tepkiyi verin. Önemli olan tutarlı tepkiler vermektir. Sınırlarınız net olsun.Kurallara siz de uyun, çocuklar sizi sigara içerken görmemeli.Nasihat dilini kullanmadan sigaranın etkileri hakkında konuşun. Doğru bilgileri öğrenmesini sağlayın.

Bütün bunları büyük bir özveri ve de öz güvenle yaptığınızda daha sağlıklı bir yaşama kavuşacağınızdan emin olabilirsiniz ve buna başlamak için bugün çok güzel bir gün…”diyerek günün anlam ve öneminin üzerinde durdu.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: