Güncel

30 Yıllık Dostluk

Yalova ve Tonomi’nin kardeş şehir oluşunun 30 yılı kentimizde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor.

Tonami Belediye Başkanı Osamu Natsuano ile eşi Masako Natsuno, Tonami Türk-Japon Dosluk Derneği Başkanı Shuheı Iıda ve beraberindeki heyet Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı makamında ziyaret etti. Başkan Salman ile bir araya gelen Natsuano Lale kenti Tonami’den hediyelerini takdim ederek, Salman’ı Tonami’ye davet etti.

Başkan Salman ile yapılan görüşmelerin ardından Tonami heyeti Yalova’yı gezdi. Kısa bir şehirturu yapan ekipler, Yürüyen Köşk, Kağıt Müzesi, Kent Müzesi, Deprem Anıtı, İtfaiye Müdürlüğü, Kardeş Şehirler Parkı, Haysiyet Anıtı, Engelsiz Kafe ve Tonami meydanını gezerek,Yalova’nın güzelliklerini daha yakından görme fırsatını yaşadılar. 1999 Marmara Depremi’nde bağlarını daha da güçlendiren Tonami ve Yalova arasındaki dostluk bağı 30 yıl yemeği ile son buldu.

Salman, “1999 Marmara Depreminde Bağlarımız Daha Da Kuvvetlendi”

Yalova, Yürüyen Köşk ve Kağıt Müzesi hakkında bilgiler veren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; “Yalova ile Tomani’nin kardeş şehir oluşunun 30 yılında sizleri ağırlamaktan ev sahipliği yapmaktan sen derece mutluyum. Geçtiğimiz yıllarda sizleri cennet kentimiz Yalova’ya davet etmiştik. Aksiliklerden dolayı kentimizde misafir edememiştik sayın başkanın,eşinin ve tüm heyetin şuan burada olmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Türkiye ve Japonya arasında yıllardır devam eden bir dostluk var. Yalova ile Tonomi arasında o dostluk kardeş şehir anlaşmasıyla 30 yıldır devam ediyor. Ben Japonya halkının da Türkiye ve Türkleri de çok sevdiğini biliyorum. Türkiye’nin neresine gidersem gideyim bir Japon’a mutlaka rastlıyoruz. Bu gelenek ve göreneği gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız. Ben elimden geleni yapmaya hazırım. Dostluğumuz 30 yıllar boyunca devam etsin” dedi.

Natsuno, “Mesafeler Uzak Olsa Da Bizim Kalbimiz Yakın”

Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin güzel olduğunu söyleyen Tonami Belediye Başkanı Osamu Natsuno şunları dile getirdi; “Yoğun gündeminizde bizlere yer açtığınız için çok teşekkür ederiz. Tam 30 sene önce büyüklerimiz bir dostluk imzalamışlar. O zamandan buyana hala ilişkileri devam ettiren arkadaşlarımda burada bu beni çok mutlu ediyor. 4 sene önce bu ziyareti planlıyorduk. Maalesef o zaman aksilikler oldu gelemedik bu sene bu ziyareti gerçekleştirmemiz bize mutluluk veriyor. Türkiye ve Japonya ilişkileri gayet güzel. Asya’nın en doğusu ve en batısı arasında olan iki ülkenin güzel dostluklarının olması ve Yalova ile Tonami’nin bu ilişkide bir payı olması benim için büyük mutluluk. Keşke mesafe biraz daha yakın olsa ama bizim kalbimiz yakın. Bizim memleketimiz Tonami lalesi ile meşhurdur. 2021 yılında 70 lale dönemi olacak ona sizleri davet ediyoruz”

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: