Güncel Kadın

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

Yalova kent konseyi kadın meclisi uluslar arası kadına yönelik şiddetle mücadele günü nedeni ile hazırlamış oldukları etkinlikle  Cevdet Aydın parkında üyeler ve STK lar ile bir araya geldiler. 

Kent konseyi kadın meclisi, İbrahim Yıldız spor salonu sahipleri ile paydaş oldukları ”biz kendimizi savunuruz” projesi ile ulusal anlamda farkındalık yarattılar. Basit hamleler ile şiddetin en azından bir kısmını nasıl savuşturabileceklerini kadınlara öğrettiler. Halka açık olarak yapılan etkinlikte Göksel Er ve İbrahim Yıldız, kadınların şiddet görmediği bir dünyada yaşamak istediklerini ve bunun içinden her zaman ellerini taşın altına sokacaklarını belirttiler.

Kadın meclis başkanı Nurten Anıl,” Sizlerle akşam karanlığında bir araya geldik  çünkü biz karanlıklara ışık olmak için bir arada buradayız. Bizler Kadın, erkek ayrımı yapmadan birlikte yaşamayı öğrenirsek dünya aydınlık ve yaşanabilir bir yer olur.

Kadına yönelik şiddet  tüm gelişmelere rağmen ekonomik ve öğretim düzeyine bakılmaksızın gerek uluslararası gerekse ulusal  olmak üzere evrensel bir sorun olmaktadır. Yani kadına yönelik şiddetin coğrafyası yoktur. 

25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele gününün tarihçesine baktığımızda insanlık suçu ve insanlık ayıbı ile karşı karşıya gelmekteyiz. 25 Kasım 1960 ta Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğü karşı mücadele eden üç kız kardeş olan Mirabel kardeşlerin cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu kardeşlerin tecavüz edilerek vahşice öldürüldüğü ortaya çıkmıştır. Kardeşlerin cesetleri bir uçurumun kenarında bulunulmuş ve bir kaza sonucunda öldükleri söylenmesine karşılık gerçek sebep Bu değildir. Mirabel kardeşler ülkelerinde Siyasal özgürlük için, mücadele ettikleri için pek çok kez hapsedilip zülme uğramışlardır ve son olarakta 25 Kasım 1960 yılında arabalarından zorla indirilerek tecavüz ve işkence ile vahşice katledilmişlerdir. 

1981 de Dominik Cumhuriyeti’nde toplanan Latin Amerika kadın kurultayında 25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve Uluslararası dayanışma günü olarak kabul edildi. Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler sonucunda birleşmiş milletler 17 Aralık 1999’da 25 Kasım’ın kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü olarak benimsenmesine karar verdi. 

 Hayatlarını kaybeden yüzlerce, binlerce, on binlerce, 100 binlerce kadın olmasına karşın dünyada kadın hakları konusunda iyi anlamda yol kat  edilmemiştir. Kadına yönelik şiddetin şiddeti artmakta, kadına yönelik şiddet insanlığın kanayan yarası olmaktadır. Kadına karşı yapılan bütün ayrımcılığın önlenmesi gerekmektedir politik, sosyal, ekonomik, kamusal ve kültürel alanlarda eşit haklara sahip olmalıdır kadınlar. Hayatlarını hakları olan sebepler nedeniyle kaybetmektedirler. 324 günde 302 kadını öldürdü bunlar aille üyesi, eski koca, sevgili veya kocası. 532 kadına şiddet uygulandı şiddet uygulayan erkeklerin %53’ü eski koca, koca ve sevgili. kadınların %64’ü kocası ve sevgilisi tarafından. Öldürülmüştür bunların %49’u ateşli silahla öldürüldü her 100 kadından 97’si şiddete maruz kaldı.Şiddet türlerine gelince;ekonomik, sözlü, psikolojik, fiziksel,cinsel ve mobing olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oysaki toplumun yarısını oluşturan kadın diğer yarısında doğurmaktadır. çocuklarımızı kadın erkek ayrımı yapmadan cinsiyetçi yaklaşmadan yetiştirmeli önce insan olma bilincini verirken vicdanlı merhametli olmayı öğretmeliyiz. 

Şiddete uğrayan değil şiddet uygulayan utansın. Sevgi ve saygının hakim  olduğu barışçıl ve cinsiyetçi olmayan bir dünya diliyoruz 
Ulu önder Atatürk’ün dediği gibi ”dünyada her şey kadının eseridir erkekler” dedi.
Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: