Güncel Yalova

19 Mayıs Coşku İle Kutlandı

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümü ve Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törenle kutlandı.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında ki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Atatürk anıtına çelengi ise Yalova Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Kalyoncu sundu. Yalova Valisi Muammer Erol ve protokol mensuplarının yerlerini almasının ardından tören devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yalova Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Kalyon gerçekleştirdi.

‘Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz’

Kalyon konuşmasında, “Bugün 19 Mayıs 2019. Bugün Gazi Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşını başlatmasının 100. yılını coşkuyla kutluyoruz. Atatürk’ün Samsun’a attığı ilk adım Türk milletinin bağımsızlığı ve kurtuluşu için atılmış en büyük adımdır. İşte bu yüzden Türk Milletinin vatanı ve milleti için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs’ın 100. Yılına ulaşmanın mutluluğu ve heyecanını hissediyoruz.

Geçmişine, tarihine, kültürüne ve özüne sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da bir bağımsızlık ateşini yakan Mustafa Kemal Atatürk ve ecdadımız büyük bir zafer kazanmış ve vatanımızın kalkınmasında gençlerimize güvenen Atatürk tarafından da gençlere armağan edilmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak olan gençler her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içerisinde geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz” dedi.

Halk oyunları büyük beğeni kazandı

Tören öğrencilerin okudukları şiirlerle sürdü. Uluslararası yarışmalarda derece alan sporculara ise ödüllerini Yalova Valisi Muammer Erol, Ak Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Garnizon Komutanı Tuğamiral Ayhan Gedik ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman takdim etti. Tören halkoyunu topluluklarının gösterileri ile renklendi. Hareketli müzikler eşliğinde sahnelenen halk oyunları vatandaşların büyük beğenisini kazandı.

100. Yıl Korteji yürüyüşü

Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. yıl dönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Yalova’da 100. Yıl Korteji düzenlendi. 100. Yıl Korteji, Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. yıl dönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Yalova’da 100. Yıl Korteji düzenlendi. Atatürk’ün Yalova’daki Yürüyen Köşk’ü önünden başlayan korteje yüzlerce vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.

Yalovalı ellerinde Türk Bayrakları taşıdı

Yalova Belediyesi Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. yıl dönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir etkinlik gerçekleştirdi. Atatürk’ün Çınar ağacının bir dalını kesmemek için tren rayları üzerinde yürüttüğü ve bu nedenle Yürüyen Köşk adı ile anılan tarihi yapının önünde toplanan yüzlerce Yalovalı ellerinde Türk Bayrakları taşıdı. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın da eşlik ettiği yürüyüş boyunca marşlar çaldı. Vatandaşlara motosikletliler, bisikletliler karadan bir Paramotor ise gökyüzünden eşlik etti. Yürüyüşün Yalova Caddelerindeki bölümünde ise camlara çıkan vatandaşlar kalabalığı alkışlarıyla destekledi. Coşkuya sahne olan 100. Yıl Korteji 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: