Güncel Yalova

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. yılı Yalova da Anıldı

17 Ağustos Marmara Depremi anma etkinlikleri 15 Temmuz Cumhuriyet meydanında başladı. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma etkinliğinde, meydanda kurulan çadırlarda 17 Ağustos depremini anlatan simülatörler yer aldı.

AFAD’ın koordinasyonuyla 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi etkiniklerinde stand açan kurum,dernek ve sivil toplum kuruluşları yer aldı.

Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz’ın yanı sıra STK Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yalova’da düzenlenen anma töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu yılı afetlere hazırlık yılı ilan ettik. Yapmamız gereken çok işimiz var” dedi. Bakan Soylu, “Biz 2 bin yıllık bir devlet sahibiyiz. Devlet tecrübemiz var. Devletin tecrübesi böyle olmamalıydı. Böyle bedel ödememeliydik. Kimseyi suçlamıyorum. Biz büyük bir ve asil bir milletiz. Bugün dünyada insanlara elini uzaktan, Kabe’yi muazzafada tavaf edenlerin ismimizi bildiği, dua ettiği bir milletiz. Biz her şeyin mükellefini yapmakla mükellefiz. O günkü karmaşıklık bize büyük tecrübeler yaşattı. Yeniden başladık. Sıfır diyemeyeceğim ama neredeyse sıfırdan başladık. Binaların, yapıların nasıl olacağı, çocuklarımızın nasıl eğitileceği, yeni afetle karşılaştığımızda ne yapacağımızı o tarihten sonra yapmaya başladık. Bu depremin, afeti yaşayan cumhurbaşkanımızın, bu depremden 3 yıl sonra başbakan olması, bu depremi yaşayanlardan birisi olarak Türkiye için fırsattı. Bugün dünyanın pek çok yerinde böyle bir şey olduğunda ilk çağrılan, ilk imdat zili çekilen ve ‘Gelir misiniz?’ denilen ülke biziz. Bugün çok güçlü kurumlar var. Ama bu kurumlarda Allah’a yemin olsun ki yeterli değil. Hep birlikte yapmamız gereken çok iş var. Bu meselinin sorunlarından biri olarak, kendi sorumluluğumu alarak, biz yolunda yürüyen meseleleri çözmekte yetenekli bir milletiz. Yeter ki konsantre olalım. Bunun en önemli örneklerinden biri Yalova’dır”  İçişleri Bakanı Soylu, “20 bin civarında deprem olmaktadır. Kimisini hissediriz, kimisini hissetmeyiz. Geçen Denizli’ye koştuk gittik. Oradaki binaların çok güçlü olduğunu iddia ediyor değilim. Türkiye’nin Yalova’dan hangi tecrübeyi elde ettiğini orada gördük. Akşam kararmadan Kızılay’ından AFAD’ına, kurtarmaya yönelik STK’lardan, belediyelere kadar, herkes ne yapacağını biliyordu. Topyekün nerede çadır kurulacağından, insanlarımızın davetine kadar. Böyle bir kültür Allah göstermesin önemli. Bugün, yapmamız gereken çok iş olduğunu söylemek istiyorum. AFAD başkanımız burada. Birlikte çok önemli çalışmaların altına imza atıyoruz. Bu yılı afetlere hazırlık yılı ilan ettik. Aynı zamanda bu tip meselerle karşılaştığımızda 28 hizmet grubumuz var. Her biriyle bir mühendislik olarak hazır olmaları konusunda bir irade sergiliyoruz. Bu konuda bugüne kadar 12 milyon AFAD ve afet eğitimi gerçekleştirdik. Yapmamız gereken çok işimiz var” diye konuştu.

 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma töreninde konuşmaların ardından Gazipaşa Caddesi boyunca 17 Ağustos Deprem Anıtı’na kortej eşliğinde yüründü. 17 Ağustos Deprem Anıtı’nda düzenlenen anma programı Kuran-ı Kerim okunması ile başladı. Marmara Bölgesi’nde yaşanan büyük felakette hayatını kaybedenler için dua okundu.  Programın ardından depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermer bloklara çiçekler bırakıldı.

Bunlarada Gözat

Bir Cevap Yazın :

%d blogcu bunu beğendi: